Hayırsever vatandaşlardan Afrika’ya yardım iftarı

İSTANBUL (AA) Hayırsever vatandaşlar İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde Afrika için yardım iftarında bir araya geldi.

Bir İnsan Dünyaya Bedeldir Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin (BİSEG) öncülüğünde ve Haliç Kongre Merkezi sponsorluğunda Gönüllüler üst kimliği altında birleşen dernek ve vakıf üyesi hayırsever vatandaşların katılımıyla Afrika’ya yardım için bir iftar yemeği düzenledi.

İşadamı İbrahim Ceylan başkanlığındaki ve çoğunluğunu doktor, hemşire gibi tıp alanında profesyonellerin gönüllü olutşurduğu BİSEG Derneği’nin iftar yemeğine yoğun bir katılım yaşandı. Resmi rezervasyonun 300 kişi olmasına rağmen son dakikada duyanların da gelmesiyle yardım yemeğine katılan hayırsever vatandaş sayısı 500’e kadar çıktı.

İftara katılanlara hoş geldin konuşması yapan BİSEG Başkanı Ceylan, konuşmasının başında Haliç Kongre Merkezi’ni kendilerine tahsis eden Naci Topsakal ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Güler’e Radyo İstanbul Ajansı’nın gecede yaptığı yayınla iftara destekten dolayı teşekkür etti.

Afrika’da, Orta Afrika’da milyonlarca insan hayatlarının yüzde 90’ını sadece bir çeşit yiyecekle geçirdiğini hatırlatan Ceylan şunları söyledi; ”Nijer’de 11 günde 1170 ultrason çekiyorsanız, 300 tane hastayı ameliyat ediyorsanız, 2652 hastanın gözünü muayene edip bunu 549 tanesini fako tekniğiyle gözünü açıyorsanız, 3 diş hekimiyle 2342 tane diş çekiyorsanız. Tıp tarihinde çok büyük bir başarı. Bunları söylüyorum çünkü ordaki şartlarda bunları yapmak çok zor”.

Bu işleri genelde ekip olarak başardıklarını belirten Ceylan, bugüne kadar 16 derneğin Gönüllüler’e oranizasyonuna katıldığını bildirerek, hayırseverler başta olmak üzere Türkiye Kalkınma Ajansı’dan (TİKA) da büyük destek gördüklerini açıkladı.

İftarda aynı zamanda gönüllü hanımların evlerinde yapmış oldukları ürünleri sergileyip bunların derneğe gelir sağlamak amacıyla satışı yapılırken, gecedeki satışlardan 30 bin dolar civarında bir gelir elde edildi.

-Afrika’da Gönülleri fetheden Gönüllüler-

Afrika’da sağlık alanında yardıma muhtaç bölgelerde karşılıksız gönüllü hizmet veren ve bu bölgelerdeki içler acısı hali, daha geniş kitlelerin görmesini sağlayan BİSEG ve oluşturulan yeni bir üst kimlikle çok daha geniş kitlelerin katılımını sağlayan Gönüllüler, özellikle son yıllarda yürüttüğü göz alıcı hizmetleri nedeniyle sadece gönülleri fethetmiyor, aynı zamanda, TİKA’yla işbirliği yaparak Türkiye’nin insani yardım notunun dünya sıralamasında en üst sıralara taşınmasındaki en büyük katkıyı sağlıyor.

Gönüllüler ve BİSEG Derneği, Afrika’da da 3 farklı bölgede 8.000 kişilik iftar sofrası kurarak da hizmetlerine devam ediyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.