ABD’de yılan hikayesine dönen Göçmenlik Reform Tasarısı, Senato’dan geçti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato, Göçmenlik Reform yasa tasarısını kabul etti.

ABD’de yılan hikayesine dönen 11 milyon civarındaki yasa dışı göçmene vatandaşlarık yolunu açacak olan Göçmenlik Reform tasarısı Senato’dan geçti.

“Amerika’ya kaçak girerek yasaları çiğneyen kişiler için hazırlanmış bir af yasası” olduğu gerekçesiyle Cumhuriyetçi’lerin karşı çıktığı yasaya, 32 hayır oyuna karşın, Demokratlar’dan, 68 evet oyu geldi.

Turkish Journal’ın edindiği bilgiye göre, Bağımsız ve Demokratlardan toplam 54 senatörün evet oyu verdiği yasaya, aralarında Arizona Senatörü John McCain, Güneya Carolina Senatörü Lindsey Graham, Florida Senatörü Marco Rubio gibi önde gelen Cumhuriyetçilerin de bulunduğu toplam 14 senatör de, yasanın kabulü yönünde oy kullandı.

ABD’deki 4’ü Demokrat, 4’ü Cumhuriyetçi 8 senatör tarafından sunulan yeni göçmenlik reformu yasa tasarısı, Senato tarafından onaylanmasının ardından bir sonraki durağı olan Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin çoğunluğunun tasarıya itirazları bulunan Cumhuriyetçilerden oluşması, tasarıyı bekleyen aşılması güç en büyük engel olarak biliniyor.

Yasa, yasadışı göçmenlere vatandaşlık yolunu açılması dışında, ülkenin güneyindeki Meksika sınırında kaçak geçişleri önlemek amacıyla güvenliğin attırılması amacıyla 20 bin devriyenin daha görevlendirilmesini ve 1100 kilometreyi aşan bir bariyer yerleştirilmesini de öngörüyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.