İsrail yanlısı ‘altkomite’ başkanı Rohrabacher, Gezi’yi ABD Kongresi’ne taşıdı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne bağlı altkomite başkanı Dana Rohrabacher, Gezi eylemlerini Kongre’ye taşıdı.

Bir dönem, Obama yönetiminden, ABD’nin ”kritik ulusal güvenlik sorunu” olarak, İran’a saldırması için İsrail’e daha fazla silah vermesini isteyen Kaliforniya’dan Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Dana Rohrabacher başkanlığındaki alkkomite, Türkiye’deki Gezi protestolarını görüşmek üzere toplandı. 

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler komitesine bağlı ”Avrupa, Avrasya ve Yeni Tehditler” adlı altkomite, ”Bir yol ayrımında Türkiye: Gezi Partı Protestoları bölgesinde, demokrasi için ne anlama geliyor?” başlığıyla bir oturum gerçekleştirdi.

Rohrabacher’ın başkanlığını yaptığı, Virginia’dan Demokrat Parti Kongreüyesi ve Kongre’deki Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanı Gerald Connolly, Massachusetts’den Demokrat Parti Kongre üyesi William Keating, New York’tan Demokrat Parti Kongreüyesi Gregory Meeks’den oluşan alt komitedeki oturumun amacının, ”Türkiye’nin hem içeride hem de dışarıda karşılaştığı zorluklara yanıt verip veremeyeceğine bunların Amerika’nın çıkarlarına ve değerlerine yönelik olası etkilerine bakmak olduğu” açıklandı.

Rohrabacher’ın açıklamasında; ”Bir NATO üyesi olarak Türkiye’nin stratejik coğrafyasının her zamanki gibi önemli olduğunu belirterek, ”son 10 yılda, her nasılsa, Başbakan Erdoğan yönetiminde Türkiye’nin dış politika uyumunun sıkıntı verici noktaya geldi, İsrail’den hızla uzaklaşıp, İran’a yaklaşımı arttı” ifadesini kullandığı dikkat çekti.

”Enstitü ve Yahudi lobisi iddiaları sağlıklı demokrasi değil”

Rohrabacher, Yahudi lobisi ve Amerikan Serbestteşebbüs Enstitüsü’nü ”temiz”e çıkaran üslubu dikkat çekerken, ”Erdoğan’ın destekçileri ‘Yahudi lobisi’ni suçlayan ve Amerikan Serbestteşebbüs Enstitüsü’nün gösterileri planladığını savunan komplo teorilerine itibar etti. Başbakan’ın kendisi de Yahudiler için hakaret olarak kullanılan ‘faiz lobisi’ne işaret etti. Bunlar sağlıklı bir demokrasinin işaretleri değil” ifadesini kullandı.

Katılmcıların hiçbiri resmi yetkili değil

Komite üyeleri alkomite toplantısında, Washington Enstitüsü Yakın Doğu Politikaları bölümünden ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Washington Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay, SETA DC adlı Düşünce Kuruluşu’ndan Dr. Kadir Üstün, ‘Neo-con’cu düşünceye yakınlığıya bilinen Hudson Enstitüsü’nden Politik İslam uzmanı Hillel Fradkin, ve Al Monitor adlı Ortadoğuya yönelik yayım yapan Amerikan gazetesinden Kadri Gürsel’in Türkiye’deki Gezi olaylarıyla ilgili düşüncelerini dinledi.

Olayları yakından takip ettiğini ifade eden Amerikan Dışişleri Bakanlığının, oturuma bir uzman yollamadığı dikkat çekti.

İfade özgürlüğü sorusu

Rohrabacher’in, katılımcılara yönelttiği ”Olaylar başlamadan önce biriken bir tansiyon olduğunu ve böyle sonuçları olabileceğini düşünüyor muydunuz” şeklindeki ilk sorusunda, katılımcıların tamamından aldığı cevap, ”evet” oldu.

“Türkiye’de ifade özgürlüğü kısıtlanıyor mu” sorusuna ise SETA DC’den Dr. Kadir Üstün hükümetin rahatça eleştirilebildiğini, medya ile ilgili sorunların ise daha ziyade sahiplik ilişkilerinden kaynaklandığını ifade ederken, gazeteci Kadri Gürsel, Türkiye’de son yıllarda hükümet ile bağlantılı hiçbir yolsuzluk haberi çıkmadığını, medya kuruluşlarının haber reflekslerini kaybettiğini ileri sürdü.

”Türk insanı yanımızda dost olarak durmalı”

Dana Rohrabacher oturumu bir dayanışma hikayesiyle bitirdi. Toplantıyı bitirmeden önce, 20 yaşında ziyaret ettiği İstanbul’da yaşadığı bir anıyı anlatan Rohrabacher, Boğaz’ı boydan boya geçemeye karar verdiğinde sudayken akıntı ve suyun soğuk olmasının etkisiyle biraz paniklediğini ancak bir Türk gencinin kayığıyla ona eşlik ettiğini ve karşıya geçebildiğini bildirdi. Rohrabacher’in konuşmasını, ”İşte Türk insanı yanımızda böyle, dost olarak durmalı. Birbirimize tavsiyeler verebilmeliyiz. Şimdi bizim tavsiyemiz aranızdaki farkları kapatarak karmaşayı her şeyi daha da iyi yapmak için kullanmanız. Türkiye bunu yaparak daha güçlenecek” ifadeleriyle bitirmesi dikkat çekti.

Rohrabacher kimdir?

Güney Kaliforniya’nın zengin bölgeleri Huntington Beach ve Costa Mesa’da yakından tanınan ve bu bölgeden Kongre üyeliğine seçilen Rohrabacher, İsrail-ABD ilişkilerinin ateşli savunucusu olarak biliniyor. Rohrabacher, 2010 yılında ”kritik ulusal güvenlik sorununu dile getirmek üzere” Kogre’de yaptığı bir konuşmada, Obama yönetiminden, İran’ın kendi halkını öldürdüğünü ileri sürerek, İran’a saldırması için ABD’nin İsrail’e daha fazla silah vermesini istemişti. Rohrabacher bir dönem eski Başkan Ronald Reagan konuşma metinlerini yazmıştı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.