Published On: Mon, Jun 24th, 2013

Jolie’den ‘BM Konseyi’ne, ”Kadına cinsel şiddet ve tecavüz”le mücadele çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Ünlü Hollywood aktristi Agelina Jolie, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, çatışma bölgelerinde kadına yönelik ”cinsel şiddet ve tecavüz”e dikkat çekerek, bu konuda mücadele için Konsey’e acil çağrıda bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, aralarında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, BM’nin Çatışma Bölgelerinde İşlenen Cinsel Suçlardan Sorumlu Özel Temsilcisi Zainab Hawa Bangura ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da bulunduğu oturumda, İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague’nün başkanlığında ”Kadın, Barış ve Güvenlik” konusunu görüşerek, 2106 konulu tasarıyı oyladı.

15 üyeli Konsey üyesi arasında yapılan oylamada, cinsel şiddet suçlarına daha tutarlı ve titiz soruşturma ve kovuşturma yapılmasının vurgulandığı 2106 sayılı karar tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyi’nde cinsel şiddetle ilgili bir konuşma yapan ünlü kadın sinema oyuncusu Jolie ”BM Güvenlik Konseyi’nin üzerinde anlaşamadığı bir çok konu var, ancak cinsel şiddet ve tecavüz biri olmamalıdır.” dedi.

Amerikalı aktrist Jolie konuşmasında ”BM Güvenlik Konseyi cinsel şiddet ve tecavüz’ü öncelikli konular arasında alırsa bu konuda olumlu gelişmeler yaşanacağı”nı bildirerek, Konsey üyelerine, ”bu konuda, sorumluluk ve liderliğinizi gösteriniz” çağrısında bulundu.

Çatışma bölgelerinde işlenen cinsel şiddet konusunda işlenen suçluların adalete teslimi için mücadele eden Cinsiyet Adaleti İçin Kadın İnsiyatifi’nden Jane Adong Anywar de, aktivist ve avukat olarak deneyimlerini anlatığı konuşmasında, bu alanda en büyük eksikliklerden birinin ulusal düzeydeki liderlik olduğunu bildirdi.

anjelina_jolie_bm_turkishjournal

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>