ABD’nin tutuklama kararı çıkarttığı Snowden Moskova’ya uçtu, hedefte Güney Amerika var!

MOSKOVA (TURKISH JOURNAL)

ABD’deki hakkında tutuklama kararı çıkarttığı, “İzleme Skandalı” muhbiri eski istihbarat çalışanı Edward Snowden, Çin’in güneyinde bulunan Honk Kong özerk bölgesinden 3. bir ülkeye uçtu.

Yanında 4 adet dizüstü bilgisayarı bulunan Snowden’ın Aeroflot’la önce Küba’nın başkenti Havana’ya, oradan da, Venezüela’nın başkenti Karakas’a veya Ekvador’a uçacağı belirtiliyor.

Eski Başkan George W. Bush döneminde çıkarıan Yurtseverlik Yasası çerçevesinde Ulusal Güvenlik Kurumu’nca (NSA) toplanan ve günümüzde de devam eden telefon ve internet kayıtların kopyalanmasıyla ilgili basına bilgi sızdıran Amerikalı tekniksyen Snowden Rusya’nın başkenti Moskova’ya uçtu. Snowden’ın buradan Küba’ya, oradan da, siyasi sığınma talebinde bulunduğu ABD’nin en sert eleştirildiği Güney Amerika ülkesi olan Venezuala’ya veya aynı kıtada bulunan siyasi sığınma talebinde bulunduğu bir başka ülke olan Ekvador’a uçabileceği öğrenildi.

Geçen bir ay Hong Kong’ta gizlenen Snowden, ABD Adalet Bakanlığı’nın hakkında casusluk suçlamasıya soruşturma açmak üzereyken, ABD’yi terketmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.