Published On: Mon, Jun 10th, 2013

ABD’de Türkiye’yi karalayan ilana ”Obama’yı seçen Türk delege”den çarpıcı cevaplar!

Emine YILMAZ, NEW JERSEY (TURKISH JOURNAL)

Günlerdir Türkiye’de yaşanılanları konuşuyoruz. Gezi parkıyla başlayan protestolar daha sonra farklı boyutlarla vardı. Aradan geçen günlerde anlaşılmışdır ki olay ağaç ya da park protestosu amacını aşmıştır. Farklı gurupların eylemleri ve yurt dışına taşan protestolarla olaylar çok daha şiddetlenmişdir. En son Amerika’daki Wall street ilanını görünce protestolara destek veren Türklerin bir çoğu gösterilerden desteğini çekmeye başladı. İlanların ardından olayların arka planları hakkında kafa yormaya başlayan Türkler,”Siz napıyorsunuz kimi kime şikayet ediyorsunuz” gibi yorumlar yapmaya başladılar. Peki olayların iç yüzü nedir ve Amerikalılar Türkiye için ne diyor öğrenmek için Wisdomnet’in Başkanı işadamı Murat Güzel ile sizler için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Murat bey Türkiye’de neler oluyor? Sizce bu protestoları ve yürüşleri yapanlar ne kadar haklılar?

Bence ilk giden insanlar iyi amaçlarla gittiler. Her vatandaşın hakkıdır protesto yapmak. Tabii ki protesto yapabilirler. Ancak protesto yapmak insanlara zarar vermek yada kanunları çiğnemeyi gerektirmez. Daha sonra başkları bu olayı provoke ettiler. Zamanla oradaki ”aşırı ultra örgütler” hatta CHP bile kendine bundan pay çıkartmaya çalıştı, hükümete zarar vermek için fakat yerlerinde durdular. Dünyada çok ciddi provakasyonlar var şu anda. Bu protestolarla ilgili yanlış resimler, yanlış haberler çıkıyor. Fakat zamanla bunların da yalan olduğu ortaya çıkıyor, çıkacak da…

Amerikalı Türkler’in Amerikan gazetelerine verdiği ”What is happening in Turkey” ilanı için ne düşünüyorsunuz?

Aslında biz bu yazıyıda kapsayan bir İngilizce açıklama yapdık ve bunu tüm gazetelere dağıtmak istiyoruz. “What is not happening in Turkey” başlıklı yazıda Türkiye’de gerçekten olanları ve olmayanları anlatmaya çalıştık.

Son günlerde Başbakan Erdoğan etrafında gelişen olaylar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’de malesef sağcılık solculuk yıllardır devam ediyor. Solcu biri sağcı birinin çıkıp da doğru olsun yanlış olsun bir iş yapmasını istemiyor. Aynı şekilde sağcı da. Çok ideolojik düşünen bir ülkeyiz. Bu yüzdende asıl önemli olan ülkenin çıkarlarını göremeyebiliyoruz. Bizim büyük resme bakamamız lazım. Ortadoğu’da bir ülke insanlarını kazanamaya başlıyor. İnsan odaklı politika yapıyor Başbakan. Menfaat guruplarıyla uğraşmıyor Başbakan, insanların adaleti için uğraşıyor. Tabii ki her insan gibi katılmadığınız yönleri olabilir Başbakan’ın ama, büyük resme baktığınız zaman halkı için çalışan bir başbakan var.

Peki bu tepkiler nedir başbakan Erdoğan’a?

Başbakan insanları kölelikden çıkartmaya çalışıyor. Mesela Amerika’da kölelik kalkınca belli insanlar hemen ilk akşamdan gitmemişler evlerine, belli insanlar çıkmışlar geri dönmüşler bakmışlar ekmek yok dışarda, belli insanlar da çcda kalsalar geri dönmemişler. Alışınca insan bırakmak istemiyor. Türkiye’de insanlar yıllardır askeriye ve cunta rejimiyle idare edildiği için özgürlük kavramını yitirmişler ve ideolojik düşünüyorlar ve Türkiye’de ilk defa bu değişdi. Ancak 3. Dünya ülkelerinde askeriye ülkenin en dominant gücüdür ve ülkeyi yönetir.

Kölelik derken ne demek istediniz?

Kölelikte, resmen sizin elinizi bağlamıyorlar ama beyinlerinizi bağlıyorlar. Sizi yöneten siz deyilsiniz. Asker sizi yönetiyor, derin devlet size yönetiyor, dış güçler sizi yönetiyor. fakatTayıp Erdoğan sadece bir başbakan deyil Tayip Erdoğan bir halk lideri. Erdoğan’a kadar sizi yöneten siz olmamıştınız.

Gazeteciler neden hapiste?
Bu insanların bir kısmı gerçekden illegal işlere karıştığı için içerde. Diğer kısmı da yasalar değişmediği için içerde. Fakat bu yasaları AK Parti devleti yapmamamıştı ki. Yasalar AK Parti’den önceki yasalar. Şu anda da AK Parti, bu yasaları kaldırmaya ve içerde suçsuz yatanları çıkartmaya çalışıyor.

AKP’den önce ve AK Parti’den sonra Türkiye

Türkiye’yi AK Parti’den önce askerin güdümündeydi. Asker ne derse o oluyordu. Ordu devletin bir kurumudur öyle değil mi? Siz hiç Amerika’da askeriyeyle muhatap oldunuz mu? Ordu devlete işlerine karıştığını duydunuz mu? Türkiye’yi’de kaç defa ihtital oldu. Türkiye’de bir Başbakan asıldı suçsuz yere. Bunlar üçüncü sınıf ülkelerde olabilecek şeyler. Şimdi ise, ilk defa askeriye kendi konumuna çekildi. İlk defa Genelkurmay başkanı kendi poziyonuna çekildi, ülkeyi yönetmiyor. 28 Şubat’ta neler oldu Türkiye’de az çok hepimiz biliyoruz.

Batı çalışma gurubu kuruldu. Bu ülkede bir gecede binlerce insan kayboldu. İnsanları yıllarca takip ettiler. Bunun neresi demokrasiydi. Askerin yaptığı bundan farklı mıydı? İnsanlar halkın değerlerini anlayan muhafazakar insanların bir araya gelmemesini istiyorlardı. İdeolojik düşünenler buna fırsat vermiyorlardı. İnsanları kölelesdirmilerdi. Fakat bugün artık insanlar uyandı. AK Parti’ye sadece muhafakarlar değil bir çok farklı insan oy veriyor. Çünkü artık insanlar kölelikden çıkmaya çalışıyor ve büyük resme bakıyorlar. Türkiye’nin geleceğine bütün olarak bakıyorlar.

Atatürk hakkında ne düşünüyorsunuz? Atatürkçülük nedir?

Atatürk bir liderdir ve Türkiye için önemli görevler yapmış özelikle Türkiye’nin kurtulmasında, ama dünyada başka böyle bir lider varmı? Örneğin Amerika’nın George Washington’u böyle insanların hayatındamı? Her daim George Washington şöyle demişti var mı? Türkiye’de bayramlarda toplar, tanklar geçerdi caddelerden. Siz hiç Amerika’da toplar, tanklar gördünüz mü bayramlarda? Böyle birşey duydunuz mu? Böyle birşey yok. Böyle şeyler sadece 3. Dünya ülkerinde oluyor insanlara gösteriş yapmak için bak ben güçlüyüm. Ama Amerika’nın böyle birşey demesine gerek yok. O askerle gösterip korkutursunuz. Atatürk’ün adı kullandı. Atatürk’ü bir tabu haline getirdiler ve kişisel amacaları için kullandılar. Atatürk’ü öyle bir hale getirdilerki Atatürk’e laf söylemek suç haline geldi tıpkı mesela Tanrıya küfür etmek gibi, negatıve konuşmak gibi. İnsanlar Tanrıya laf edemezler onlar bunu yapıp kendi statülerini devam ettirmek istediler. Yoksa kimse Atatürk’e karşı deyil ya da Atatürk’le bir sorunu yok. Atatürkçülük nedir? Nasıl olunur siz söyleyin. Atatürk’ün getirdiği ilkeler zaten uygulanmakdadır. Atatürkçüyüm diyerek Atatürk’ün ismini kullanıyorlar kendi amaçları için. Bu bağnazlıktır ve onlar en çok Atatürk’e zarar veren kişilerdir.

Bundan sonra nolur sizce?

Birşey olmaz! Başbakan yapıcaklarını zaten söylüyor. Çevreciler gelsin yanıma birlikde yürüyelim diyor. Dünyada bu olaylar Türkiye’nin prestijini sarsıcakmış gibi gözüksede, Türkiye güçlü bir ülke pekde birşey olmaz yoluna devam eder. Ben bu olayların AK Parti’nin oylarını artıracağını düşünüyorum ve seçimlerde yine Recep Tayyip Erdoğa’nın kazanacağını tahmin ediyorum. Ne olursa olsun birbirimizi anlamamız lazım. Fikirlermizi paylaşmamız lazım anlyamıyorsak da saygı duymamız lazım. Türkiye’nin bütünlüğü için hep birlikde çalışmamız lazım.

Murat Güzel Kimdir?

Murat Güzel 1986’da Amerika’ya yerleşmiş. Murat Güzel Amerika’daki tek Türk Demokrat Parti delegesidir. Başkan Obama’nın partisinde aktif görevleri bulunan Murat Güzel, hergün politikayla iç içe yaşamaktadır. Washington’daki Ticaret odasına üye olan Murat güzel hem Amerika’da hem de Türkiye’de ticaretle uğraşmakdadır. Murat Güzel hızla büyüyen Nimeks grubununda CEO’su. Cirosu 40 milyon dolar olan şirket tamamen Türkiye’den getirilen meyve ve kuruyemişleri Amerika’daki marketlere pazarlamakta. Murat Güzel ayrıca 2008 de ”Smart Juice”la büyük başarı yakalamışdir. Smart juice tamamen organik olup Amerika’da 3 bin’e yakın marketde satılmakdadır. Murat Güzel 2011 de İstanbul’daki Kervan Gıda ile ortak olup Amerika’yı Türk şekerlemesiyle buluşturdu. Bu ortaklıkda güzel sonuçlar vererek şekerleme sektöründe de hızla büyümektediler. Türkiye’yle büyük yatırımları olan Türk işadamı ayrıca ”American Turkish Chamber of Commerce” (ATCOM) da başkan yardımcısıdır. Yıllardır ABD’li Türkler’e destek ve onları biraraya getirmek için kurulan Wisdomnet’in başarılı yöneticisi Murat Güzel bir çok farklı derneğin üyesi veya destek veriyor. Murat Güzel gerek Amerikalılar, gerekse Türkler için azimli, çalışkan, sorumlu ve insanları birleştirme özelliğiyle başarılarına başarı katıyor.

murat_guzel_obama

Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Can ÖZTÜRK says:

  Third World Paris calling !

  Murat bey “Türkiye’de bayramlarda toplar, tanklar geçerdi caddelerden. Siz hiç Amerika’da toplar, tanklar gördünüz mü bayramlarda? Böyle birşey yok. Böyle şeyler sadece 3. Dünya ülkerinde oluyor insanlara gösteriş yapmak için bak ben güçlüyüm.” demis.

  Beyefendiyi 14 Temmuz’da Paris’e (Fransa) bekleriz, geçin topu tanki, bi denizalti geçirmedikleri kaldi… gün gelir o da mümkün olur.

 2. Emine Yilmaz says:

  Can Ozturk Kendiniz haberin sitesinde Parisdeki askeri ucaklardan ne kadar rahatsiz oldgunuzu. Ordada ayni commenti yapmisdim belki gormemissiniz diye soyluyorum bakin kendinizde rahatsiz olmussunuz. Yani boyle seylere gerek yok. Amerikada yasiyoruz biz ve asla Amerikada boyle birsey yok!!:)

 3. Mehmet says:

  Ulkemizdeki karisikligin oldugu sirada basbakanimizin TV’de icki icen herkes alkolikdir demesi ve halki yatistiricak ilimli adim atmamis olmasi daha anlamli bir sohbet konusu olabilirdi.

  Amerika ve Avrupa ornek alinicaksa yoneticilerin halklarini (taraf gozetmeksizin) nasil korudugu ornek alinsin. Turk bayraminda kilic kalkanda olur, askerde gecebilir. Turk orf ve adetleri diger ulkelerden farklidir. Halki birlestiricek mesajlarin geldigi ve yonetimdekilerin bu saygi ortamina ornek oldugu bir Turkiye olur umarim.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>