Published On: Wed, Jun 5th, 2013

Beyaz Saray’ın dış politikasına yeni bir ton mu geliyor? Bir Rice gitti, diğeri geldi!

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

ABD Başkanı Barack Obama, Dışişleri Bakanlığı’na John Kerry ve Savunma Bananlığı’na Chuck Hagel’i atamasından ardından, Ulusal Güvenlik ekibine iki önemli görevlendirme daha yaptı. Bingazi olayları yüzünden aldığı yoğun eleştiriler nedeniyle bakanlık koltuğuna oturamayan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı oluyor.

ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’ın yeni Ulusal Güvenlik Ekibine, Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı Rice için, ”seçkin”, yeni BM Daimi Temsilcisi Power için de, ”Amerikan çıkarları ve değerlerinin amansız bir savunucusu” ifadesini kullandı.

Obama yönetiminin dış politikada en üst düzey diplomatlarından olan Rice ve Power da, Libya’ya müdehaleyi savunmuştu. Kerry ve Hagel’in bakan olarak görevlendirmelerinin ardından yapılan yeni atamaların, Beyaz Saray’ın dış politikasına farklı bir ton getirmesi bekleniyor.

Büyükelçi Susan Rice, Afgan asıllı Büyükelçi Zalmay Halilzad’tan boşalan ABD’nin BM Daimi Temsilciliği görevini 2009 yılından beri yapıyordu. İnsan Hakları ve Sudan konusunda uzmanlığıyla tanınan Rice, ABD’deki Yahudi lobisine yakınlığıyla da biliniyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilcilisi olarak görev yapacak olan Samantha Power, Ermeni diasporanın soykırım iddialarına paralel düşünceleriyle de tanınıyor. Power, 2008 yılında Obama’nın seçim kampanyasında görev aldıktan sonra, Beyaz Saray’da başladığı insan hakları konusundaki görevinden Şubat ayında ayrılmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>