Published On: Fri, May 31st, 2013

Bu yol barışa mı, kan göllerine mi gidiyor? Suriye’den Rusya’ya savaş uçağı dahil 10 binlerce silah talebi

Share This
Tags

(TURKISH JOURNAL)

Rusya’nın, Suriye krizinin uzaması ve daha daha da tehlikeli noktalara taşınmasında Suriye’nin mevcut totaliter yönetimine verdiği askeri destek artarak devam ediyor.

Edinilen en son bilgilere göre, Rusya’nın Suriye’ye mevcut anlaşmalar sonucunda savaş uçağı vereceği açıklandı.

Rusya’nın füze açıklaması Esad’ınkinden farklı

Öte yandan, İnterfax ajansında yer alan bir haber, “Rusya’nın Suriye’ye S-300 füzelerini sonbahardan önce teslim etmesi beklenmiyor” ifadesine yer verilirken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün Lübnan Televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’den sert tepki alan füzelerin bir bölümünün Suriye ulaştığını bildirmişti.

Yeni silah siparişi Amerikan gazetesinde

Washington Post’da yer bir haberde ise, Suriye’nin Rusya’dan 10 binlerce tüfek, otomatik silah talebinde bulunduğu bildirildi. Rosoboronexport çalışanları tarafından sızdırılan listenin ilk sırasında kısa dipçikli 20 bin Kalaşnikof marka otomatik silah, yüksek kalibreli 400 adet KORD marka makineli tüfek yer alıyor. Listeye göre, seri atış yapabilen “Vihr” (Uzi) muadili otomatik tabanca ve bir dizi mayın atar da bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>