Published On: Fri, May 31st, 2013

Myanmar’da kalıcı barış için önemli anlaşma!

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Myanmar’da şiddete son verilmesi amacıyla yapılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un, 2011 yılından bu yana ülkede patlak veren şiddet olaylarına son verilmesi amacıyla, Myanmar Hükümeti ile Kachin Kuruluş Örgütü arasında dün yapılan toplantıda varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Açıklamda ayrıca BM Genel Sekreteri Ban’ın, 7 noktadan oluşan bu anlaşmayı ülkede gerçek manada ulusal uzlaşma sürecine temel oluşturacak büyük bir başarı olarak yorumlarken, iki tarafın delege liderlerinin cesaret ve azimlerini övdü.

Açıklamada ayrıca, iki tarafın delege liderlerinin anlaşmanın sağlanmasındaki cesaret ve azimlerini öven Genel Sekreter Ban’ın, anlaşmanın Kaçin halkının ihtiyaçlarının sağlanması ve endişlerinin giderilmesi açısından önemine değindiği ifade edildi.

Genel Sekreter Ban’ın, BM’nin ve kendi özel temsilcisinin, tarafların Myanmar’da kalıcı barışı sağlayacak kapsamlı siyasi diyaloğun devamı konusundaki çabalarını desteklemeye devam edeceğinin altını çizdiği kaydedildi.

Myanmar’da barışın sağlanması amcıyla gerçekleştirilen toplantılar, Genel Sekreter Ban’ın Özel Danışmanı Vijay Nambiar özel gözlemci olarak hazır bulunurken, Çin Büyükelçilik yetkilleri ile Myanmar’daki etnik grupların temsilcileri arasında yapıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>