Published On: Fri, May 31st, 2013

Cenvre öncesi, ABD, Rusya ve BM arasında üçlü Suriye toplantısı

ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin, Cenevre 2 Konferansı’na hazırlık amacıyla 5 Haziran’da bir araya geleceği bildirildi.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, “ABD, Rusya ve BM yetkililerinin 5 Haziran’da Cenevre’de, Suriye konusunda ABD-Rusya girişimi altında yapılması tasarlanan uluslararası konferansın hazırlakları çerçevesinde üçlü bir toplantı yapacaklarını teyit ederiz” ifadesi kullanıldı. BM’nin bu toplantıda, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi tarafından temsil edileceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de toplantıda ABD’yi, ABD Dışişleri Bakanlığı siyasi işlerden sorumlu Müsteşarı Wendy Sherman ve ABD Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Elizabeth Jones’un temsil edeceğini kaydetti.

Psaki ayrıca, toplantı kararına ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçen hafta yaptığı toplantıda karar verildiğini ifade etti.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>