Published On: Thu, May 30th, 2013

Türkiye’de sanat dünyasında ”provakatif twitt at gündemde kal” modası

Share This
Tags

Türkiye’de sanat ve müzik dünyasında ”provakatif twitt at gündemde kal” modası devam ediyor.

Müzik dünyasının başarılı ismi ünlü piyanist Fazıl Say, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından alkol düzenlemesiyle ilgili sanki Türkiye’de alkol yasaklanıyormuş gibi bir üslup kullanarak kendine has yorumlarda bulundu.

Daha önce attığı ‘twitt’ler ”dine hakaret”ten davalık olarak, dünya medyasında müziğiyle gündeme gelmesinden daha fazla yer bulan ünlü piyanist gündeme geleceği yeni ”twitt”ler attı.

Gittği gelişmiş çağdaş ülkelerde uydukları yasakların Türkiye’de olmasını eleştirerek bir çifte standart içine giren ünlü piyanist,’Alkol yasası durumunda onlar derler ki ‘git evinde iç!’ İçenler de diyebilir ki ‘git evinde içme!!!’ Hani 21. yüzyılda ’uzaya da gideriz’ filan hayalleri vardı’ ifadelerini kullandı.

İŞTE FAZIL SAY’IN O AÇIKLAMALARI
“ ‘Susmak’ ile ‘susturulmak’ insanın kendi hayat çizgisinde prensipte ayni sonuca varıyor. Sorarız; hangisi daha onurlu? ‘Doğu’ ile ‘bati’ arasında sevgisiz ve soğuk ticari ilişkilerden başka aslında ne kadar çok paylaşılacak şey var. Onlar bunu unutuyor…

‘İÇENLER DE İÇMEYENLERE GİT EVİNDE İÇME DİYEBİLİR’
1- Atatürk görmüş, Nazım görmüş, Orhan Veli, Can Yücel, Cemal Süreya, Aziz Nesin görmüş bir Türkiye’de, bir ‘cenneti-ala’ ironisi bu kadar tepki çeker miymiş? Tahmin ettiğimizin çok uzaklarında bir ayrışma var.Bu ayrışma ama ne onlar için iyi, ne bizim için ne dünya için iyi. Alkol yasası durumunda onlar derler ki ‘git evinde iç!’ İçenler de diyebilir ki ‘git evinde içme!!!’ Hani 21. yüzyılda ’uzaya da gideriz’ filan hayalleri vardı.

‘BİRA İÇMENİN DE HAYYAM OKUMANIN DA TADI KALMADI’
Onları geçtik de, bir bira içmemizin, bir Hayyam okumamızın keyfi de kalmadı ya.. En azından, şu yaşadığımız günlere kadar, bir medeniyet/ bir yaşama hedefi hediye eden cesur lider Atatürk’e sevgiyle, saygıyla, şükranla”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>