Published On: Fri, May 24th, 2013

Avrupa’nın ‘1 numarası’ndan itiraf: Türkiye’yi kıskanıyoruz

Başbakan Erdoğan’la görüşen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan Van Rompuy, Türkiye ekonomisine övgüler yağdırdı.

Türkiye’nin kamu borcuna dikkat çekip Avrupa’daki ekonomik krize işaret eden Avrupa’nın 1 numarası Rompuy, ‘Sizi çok kıskanıyoruz’ dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÖVGÜ
Rompuy, Türkiye ekonomisinin de AB için büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yurtiçi gayri safi milli hasılasını yüzde 5 artırdığına vurgu yapan Rompuy, bunun AB içindeki en büyük büyüme performansı olduğunu söyledi. Türk ekonomisinin gidişatından duydukları memnuniyeti dile getiren Rompuy, şunları kaydetti:

“AVRUPA BORÇ KRİZİNDE SİZİ KISKANIYORUZ”
“Ülkeniz, AB’nin toplam yurt içi gayri safi milli hasılası bakımından 6 ya da 7’inci ülkesi. Bu da sizi, AB’nin en önemli ekonomik ortaklarından biri haline getiriyor. Aynı zamanda itiraf etmeliyiz ki yüzde 35’lik kamu borcunuzu da özellikle Avrupa’nın borç krizinde olduğu şu günlerde çok kıskanıyoruz. Geçtiğimiz yıl AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 150 milyar avroyu buldu. AB, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Türkiye de, AB’nin en büyük 6’ıncı ticaret ortağı. Dolayısıyla sizin ekonomik durumunuzla yakından ilgileniyoruz.”

ATATÜRK’ÜN MİRASI HEPİMİZ İÇİN DEĞERLİ
AB’nin ekonomik açıdan geçirdiği zor günlere de değinen Rompuy, AB olarak kötü günlerin son bulacağını ve mali açıdan toparlanma dönemine gireceklerine inandığını söyledi. Rompuy, AB ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın aslında sadece üye ülkeleri değil tüm dünyayı etkilediğinin altını çizdi. Rompuy, şöyle konuştu:

“27 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği, dünyanın en büyük ekonomisi ve ticaret bloğu. Dünya nüfusunun yüzde 7’sini, dünyadaki tüm yurt içi gayri safi milli hasılanın da yüzde 20’sini temsil ediyoruz. Sadece ekonomimizi değil elbette biz belli bir toplum anlayışını korumaya çalışıyoruz. Örneğin verilen her iki Nobel Bilim ödülünden biri AB ülkelerine geliyor. İşte bu, kurucunuz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin temelinde yattığını söylediği miras ve o miras hepimiz için değerli.”

“ERDOĞAN ÇÖZÜMDE KARARLI”
Çözüm sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılık ve azmine de değinen Rompuy, böyle bir meselesinin çözümünün umulmadık faydalar sağlayabileceğini belirtti.
AB-ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması konusunda da açıklamalarda bulunan Rompuy, dünyanın en büyük iki ekonomi blokunun, küresel ölçekteki yurtiçi gayri safi milli hasılanın yarısını temsil ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin de, serbest ticaret anlaşması konusuna gösterdiği öneme vurgu yapan Rompuy, sürecin herkes için fayda getireceğini belirtti.
(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>