‘Dini özgürlükler’de dünyaya ahkam kesen ABD, İslam karşıtlığında alarm veriyor

Selçuk Acar, NEW YORK

Dini özgürlüklerde aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok ülkeye ahkam kesen ABD, dini hoşgörüde sınıfta kaldı.

Yayınladığı ”Dini Özgürlükler Raporu”nda Türkiye’ye ahkam keserken, Venezuela Mısır ve İran’daki Yahudilerin yaşadığı sıkıntıları ele alan ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘Anti-Semitizm’le mücadele için, uzun yıllar Ulusal Yahudi Demokratik Konseyi’ni yöneten Ira Forman’ı atadı. ABD’nin bu konudaki çabalarına karşın, kendi kara sularında yaşanan İslam kartşıtlığıyla mücadelede sınıfta kaldığı, kitap halinde yayımlanan geniş çaplı bir raporla ortaya çıkarıldı. Kitapta yer alan araştırma sonuçları, ABD’deki İslam karşıtlığının ne derece tehlikeli boyutlara ulaştığna işaret ediyor.

ABD’de Müslümanların 30’unun Müslüman karşıtı eyleme maruz kaldığını ortaya koyan araştırmanın, ABD’nin en liberal eyaleti olarak bilinen California’da yapılması, diğer eyaletlerde çıkacak sonuçlar açısından çok daha kötüye delalet etti.

İslam İnsan Hakları Komisyonu (İslamic Human Rights Commision: IHRC) kuruluşunun IHRC ”Nefret Suçu” projesi olarak ”ABD’deki İslam Karşıtı Deneyimler” başlığı altında hazırladığı geniş çaplı raporu, Saied R. Ameli, Ebrahim Mohseni Ahooei ve Arzu Merali imzasıyla bir kitapta topladı. Araştırma sonucuna göre, ABD’de yaşayan ve kendileriyle anket yapılan Müslümanlarının yüzde 30’nun nefret içeren fiziksel saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

California’da yapılan araştırma sonucunda elde edilen raporda, ABD’nin dini özgürlükler ve hoşgörü açısından örnek bir ülke olarak gösterilmesine karşın, kendileriyle görüşülen Amerikalı Müslümanların yüzde 86’sının, günlük yaşamında, medyada veya siyasi söylem ve stratejilerde negatif deneyimleri olduğu kaydediliyor.

IHRC’nin Araştırma Bölüm Başkanı Arzu Merali, konuyla ilgili açıklamasında; ”Yapılan bu çalışma, ABD’deki resmin ne kadar endişe verici olduğunu gösteriyor. Umarız önerilerimiz dikkate alınır. Yetkililerin buna bir dur deme ve Müslümanların deneyimlerini diikkate alma zamanı gelmiştir.” ifadesini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.