Istanbul’un tarihi Kapalı Çarşısı, New York’un ünlü Grand Central’ıyla buluştu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Osmanlı’nın 500 yıllık Kapalı Çarşısı, ABD’nin bu yıl 100. yaşını kutlayan Grand Central Terminali’yle buluştu.

Günde yaklaşık 200 bin New Yorklu ve yabancı turisti ağırlayan Grand Central Terminali, Kapalı Çarşısı’da satılan Türk kahvesinden, Maraş dondurmasına, döner kebaptan İznik Seramiklerine kadar bir çok Türk ürünüyle tanıştı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) her yıl düzenlediği Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali etkinlikleri kapsamında, bu yıl 100. yılını kutlayan Grand Central’de ilk defa Türk Festivali gerçekleştirdi.

KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, AK Parti Milletvekili Nurettin Canikli, TADF Başkanı Ali Çınar, Yurtdışı Türkler Başkanlığı Temsilcileri, New York Eyalet Senatörü Liz Krueger, üst düzeyde New York Polis Departmanı (NYPD) ve New York Belediyesi Temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, Bursa Belediyesi Mehteran Gösterisi, Semah gösterileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası’nın gösterileri, New Yorklular tarafından ilgiyle izlendi.

Türk Festivali’nde, İstanbul 2020, Türk Hava Yolları, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Mado, Alaturka Restaurant, Paşabahçe, Bahçeşehir Üniversitesi, Vintage Gıda’nın Dağıtımını yaptığı Kurukahveci Mehmet Efendi, Ordu Valiliği, Aytek Rug Home Design, TOBB, KKTC, Smart Juice gibi kurum ve kuruluşların tanıtım ve satış standları da yer aldı.

Festivalin açılışında konuşan TBMM Vekili Nurettin Canikli, TADF’nin Türkiye’nin, Amerika’daki tanıtımı konusunda çok başarılı faaliyetleri olduğunu dile getirdi. Federasyon’un tüm çalışanlarına ve destekçilerine teşekkür eden Canikli, “Her geçen gün özellikle Ak Parti iktidarı döneminde daha da artan bir trend ile Türkiye’nin gücünün, kültürünün, doğru olarak aktarılması, yansıtılması çalışmaları Avrupa’da, Amerika’da, bütün dünyada, güzel bir ivme kazandı. Hem kaynak açısından çok büyük destek sağlanıyor. Federasyonumuza da bu anlamda gereken her türlü desteği, katkıyı sağlıyoruz.” dedi.

Açılışta konuşan TADF Başkanı Ali Çınar da, 100. yılını kutlayan Grand Central’de gerçekleştirdikleri Türk Festivali’ne katılımın yoğun olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. TADF olarak büyük çaba ve emek sarfedildiğini ifade eden Çınar, emeği geçen çalışma arkadaşlarına ve destek veren herkese teşekkür etti.

Sabah saatlerinde Celil Refik Kaya’nın Solo Gitarı ile başlayan festival, Semah Gösterisi ve Gypsy Allstars ile devam etti.

THY bedava bilet çekilişi gibi sürpriz hediyelerin dağıtıldığı festivalde, Anadolu Rüzgârı grubu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası’nın eğlenceli gösterisiyle sona erdi.

tsk_armony_mizikasi_newyork_grand_central

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.