Published On: Tue, May 14th, 2013

Bloklararası ‘güreş diplomasisi’: Siyaset arenasının karşıt güçleri ABD, Rusya ve İran minderde birlik oldu

Share This
Tags

Selçuk Acar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Uluslararası siyaset arenasında karşıt görüş ve blokların 3 ülkesi, minderde bir araya geldi.

ABD, Rusya ve İran, aralarındaki siyasi ihtliafları çözmeden, spor alanında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne karşı BM’de birlik oldular.

‘Komite’nin güreşleri olimpiyatlarda çıkarma kararı karşısında ortak mücadelede anlaşan uluslararası siyasetin 3 karşıt bloğu, ABD, Rusya ve İran, FIBA’nın da desteğiyle bugün BM’de birlikte ortak diplomasi yaptılar.

Grand Central’da semobolük güreş şovu

Bu üç ülke, BM’deki diplomasi ataklarının yanında, 15 Mayıs Çarşamba günü de, New York’un tarihi binası Grand Central’da, 3’lü turnuvayla güreşin Olimiyatlardan çıkarılmasına karşı mücadele edecekler.

Dünya Güreş Federasyonu FILA’nın organize ettiği güreşlerin olimpiyat sporu olarak kalması için yapılacak mücadelede, ABD, Rusya ve İran milli güreşçileri karşı karşıya gelecek.

İlk karşılaşma ABD ve İran arasında Vanderbilt Salonu’nda gerçekleştirilecek.

ABD ve Rusya’nın birbirlerinin topraklarında gerçekleştirdikleri güreşlerdeki müsabaka işbirliği 1960’lara, Soğuk Savaş dönemine kadar uzanıyor. İran ile ABD arasındaki karşılaşmalar Rusya-ABD arasındaki kadar çok olmasa da, uluslararası ilişkilerdeki ”iyiniyet”e örnek gösteriliyor.

un_fiba_usa_russia_iran_wrestling_turkishjournal

(Fotoğraf: Turkish Journal)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>