Putin’le görüşen Kerry; ‘Rusya ve ABD’nin Suriye görüşleri örtüşüyor’

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devler Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Suriye krizinin çözümünde görüşlerinin Rusya ile örtüştüğünü söyledi.

Kerry, “ABD, Suriye’de istikrarın sağlanması, bütün bölgeyi etkileyecek sorunların yaşanmaması ve aşırılıkçı tehlikeler konusunda Rusya ile ortak çıkarları olduğunu düşünüyor. Cenevre Mutabakatı’nı imzalamakla bu ortak tutumu ortaya koyduk. Böylece bugün bu sorunu daha detaylı bir şekilde ele alabileceğiz. Ortak bir tutum hazırlama konusunu değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kerry, Putin’e ABD Başkanı Barack Obama’nın selamını iletti ve G8 zirvesi çerçevesinde Rus liderler görüşmeyi beklediğini ifade etti. G8 zirvesi 17-18 Haziran’da Kuzey İrlanda’da yapılacak.

ABD ve Rusya’nın karşılaştığı problemlerin İkinci Dünya Savaşı öncesinde olduğu gibi işbirliği gerektirdiğine değinen Kerry, İkinci Dünya Savaşı’nın kazanılması için Rusya’nın ortaya koyduğu maddi ve insani açıdan fedakarlıkları Amerika’nın tam olarak anlayamadığını belirtti.

Rusya ve ABD’nin bir dizi zor görevi yerine getirebilmek için de benzer bir işbirliğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kerry, Rus ve Amerikan uzmanların Boston saldırılarının çözülmesi için çalıştığını söyledi, işbirliğinden dolayı Moskova’ya teşekkür etti.

Putin de konuşmasında, Obama’nın mektubuna yanıt hazırladıklarını ve yakın zamanda kendisi ile görüşeceklerini belirtti. Putin, “Ben kendisinin (Obama’nın) yazılı mesajını sayın (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Thomas) Donilon aracılığı ile aldım. Biz yanıt hazırlıyoruz. Yakın zamanda bizzat kendisi ile görüşeceğimi umuyorum.” dedi.

Kremlin danışmanı Dmitir Peskov da, Obama’dan gelen mesaja yanıtın önümüzdeki dönemde hazırlanacağını ve ABD’ye iletileceğini söyledi.

Kerry görüşme öncesi Kremlin duvarları dibinde bulunan Meçhul Asker anıtına da çelenk bıraktı.

(Ajanslar)

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.