ATAA Zirvesi’nin ardından: Kırlıkovalı başarılı bir Kongre’yle görevi Çelebi’ye devretti

Emine Yılmaz (TURKISH JOURNAL)

Başkanlığı Mehmet Çelebi’ye devreden Ergun Kırlıkovalı’nın önderliğinde Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), her sene gerçekleştirdiği ve üç gün süren kongresinde Türk ve Amerikan toplumunun üyeleriyle birlikte Washington ve Ankara’dan siyasileri de biraraya getirdi. ATAA Başkanlığı’nı California’da yaşayan Türk-Amerikan toplumun ABD’deki en çalışkan isimlerinden biri olan Ergun Kırlıkovalı’dan devralan yeni kuşağın başarılı işadamı Mehmet Çelebi bu görevi 2 süreyle yürütecek. 1915 olaylarının 100. yılı dolayısıyla Ermeni Diasporasının büyük çaplı Türkiye karşıtı kampanyaya planları nedeniyle Çelebi’nin başkanlığının ayrı bir önemli bulunuyor.

Türk toplumu üyeleri, ABD Temsilcileriyle bir araya gelirken, bu yıl 33’üncüsü gerçekleştirilen ATAA Kongresinin ikinci gününde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ABD Ticaret Bakanı Yardımcısı Michael Cammunez ve ABD Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone birer konuşma yaptı.

emen_bagis_ergun_kirlikovali_bain_mehmet_celebi_ataa

BAĞIŞ: TÜRK TOPLUMUNUN BİRBİRİNE DESTEK OLMAK GİBİ SORUMLUĞU VAR

Bakan Bağış konferansta yaptığı konuşmada, salonundaki atmosferin kendisine 15 yaşındaki halini hatırlattığını söyledi. O yaşlarda Türk Amerikan toplumunda aktivitelerde yer almaya başladığını belirten Bağış, Türk Amerikan toplumun bir üyesi olmaktan her zaman gurur duyduğunu ifade etti.
Aralarında ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın da bulunduğu seçkin davetlilere seslenen Bağış, Türk toplumunun ABD’de enerjik ve güçlü bir topluma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Bağış, Türk toplumunun birbirine destek olmak gibi bir sorumluluğu da olduğunu belirtti.

İlerleyen günlerde, Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent, Brookings Enstitüsü’nden Kemal Derviş, Türk Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türk Basketbol Takımının Menajeri Harun Erdenay, California’nın başarılı Türklerinden biri olan Sinan Kanatsız ve Matthew Langie’in de aralarında olduğu toplam 65 konuşmacı 14 panelde farklı konular üzerinde katılımcılara hitap ettiler. Kongreya ayrıca Demokrat Partili Virginia’dan Kongre Üyesi Jim Moran ile ABD Kongresi’ndeki Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanlığı yapan Cumhuriyetçi Partili, North Carolina’dan Kongre Üyesi Virginia Foxx da katıldı.

İLK GÜNE DAMGASINI KADIN HAKLARI VURDU

33. ATAA Kongresi samimi bir ortamda başlarken, Türkiye’nin insan hakları konusundaki geçmişini ele alan müzakereyle başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel Kadın Sorunlarından Sorumlu Vekil Büyükelçisi Sharon Wiener, Türkiye tarihinin, kadın sorunları açısından ele alındığında diğer ülkelere gerçekten önemli bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Türkiye’de kadın hakları üzerine yapılan yasal gelişmelerin, bazı komşularından daha üstün olduğunu belirten Wiener, gerçekliğin, yasalardan geri kaldığını ifade ederek, cinsel şiddet, sosyal eşitsizlik ve siyaset ile ekonomide kadının yeterince temsil edilememesi gibi konuların Türkiye’ye kronik bir engel oluşturduğunu dile getirdi.

Wiener, Türk hükümetinin cinsel şiddet ve töre cinayetleriyle mücadelesini överken, geleneklerin bu duruma bahane olarak kullanılmasının devam edemeyeceğinin altını çizdi. Wiener, Türkiye’nin, yerel ve bölgesel gelişim amacıyla ortaya koyduğu bu hedeflere ulaşabilmesi için, öncelikli olarak söz konusu sorunların üzerinden gelmesi gerektiğini kaydetti. Wiener ayrıca, “Türkiye’nin ekonomik ve siyasal olarak koyduğu hedeflerine ulaşmasında kadınların da görev alması çok önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

KENT, GÜÇLÜ ABD-TÜRKİYE İLİŞKİNİN ÖNEMİNDE DEĞİNDİ

ABD Kongresi’ndeki Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanlığı yapan Cumhuriyetçi Partili, North Carolina’dan Kongre Üyesi Virginia Foxx tarafından kürsüye takdim edilen Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Türkiye ile ABD’nin güçlü ilişkilere sahip olmasının bugün hiç olmadığı kadar önem taşıdığını söyleyerek, “Güçlü Türk-Amerikan ilişkileri, hem ABD hem Türkiye hem de dünya için kritik öneme sahip” dedi.

Kent konuşmasında ağırlıklı olarak, başarılarla dolu yaşam öyküsü, kariyerinde elde ettiği deneyimler, Coca-Cola’nın dünya genelindeki yapılanması ve faaliyetlerine de değindi.

DERVİŞ: KÜRESEL OLMAK İÇİN GÜÇLÜ OLMAK GEREKİR

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin konferansının son gününde Türkiye’nin sosyal, politik ve ekonomik ilerlemeleri konuşulurken, konferansta bir konuşma yapan Kemal Derviş, ayrılıkların ve olumsuzlukların yok edilmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini ifade ederek, “Şimdi herkes çok daha özgür bir şekilde kendi kimliklerini, tarihlerini, inançlarını, algılarını ve geleneklerini yaşayabileceğini eskiye göre daha fazla mümkün görüyor. Bu durum ayrılıkları ve olumsuzlukları kırar ve biz bu bunun için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Küresel olmak için güçlü olunması gerektiğini de ifade eden Derviş, “Küresel olmak için güçlü olmak gerekir. Eğer güçlüyseniz o zaman Başkan Clinton’ın ortaya sürdüğü bu vizyon yerine getirilebilir, ülkenizin gelişmesi ve sosyal yapısı için tüm kanalları kullanabilirsiniz. Fakat zayıf başlarsanız zayıf ekonomiye sahip olursunuz ve kendi aranızda kriz mücadelesine girersiniz bu durumda da diğer sorunlar baş gösterir” ifadelerini kullandı.

kemal_dervis_washington_ataa_2013

,
2 comments to “ATAA Zirvesi’nin ardından: Kırlıkovalı başarılı bir Kongre’yle görevi Çelebi’ye devretti”

Leave a Reply

Your email address will not be published.