Güloğlu’yla çoşan Amerikalı Türkler, Philadelphia’yı kırmızı beyaza boyadı

Emine YILMAZ Philadelphia’dan bildiriyor…

PHILADELPHIA (TURKISH JOURNAL)

ABD’deki Türk Günü etkinlikleri, Davut Güloğlu’nun sahne aldığı Philadelphia’daki 5. Türk Kültür Festivali’yle başladı.

Franklin Delano Roosevelt Park’ta gerçekleştirilen festival için özel olarak Türkiye’den gelen ünlü sanatçı Davut Güloğlu ile yerel Türk grupların folklor gösterileri, festival alanını ‘kırmızı-beyaz’a boyayan katılımcıları çoşturdu.

Açılış konuşmasını New York Başkonsolosu Levent Bilgen’in yaptığı festivale, başta Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar olmak üzere, TADF’nin kurucu başkanlarından Ata Erim, TADF eski başkanı ve ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Atilla Pak, Burlington Selimiye Camii Başkanı Yener Hendenoğlu, Karaçay Türkleri Camii Başkanı Atlı Botaş, AKBA Başkanı Murat Botaş, Murat Camii Başkanı İbrahim Yıldız, Ülkü Ocakları Derneği Adil Yiğiter, Giresunler Derneği Başkanı Yardımcısı Cemil Kahyaoğlu, Azerbaycan Amerika Derneği Başkanı Tomris Azeri, Genç Türkler Derneği Başkanı Tulga Tekman, Eskişehir USA Elcihan Özcan, New York Giresunlular Derneği Başkanı Savaş Şahin gibi Türk-Amerikan toplumun önde gelen isimleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Festivalde bir konuşma yapan Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen konuşmasında “Mesafelerin uzak olması önemli değil, gönüller bir olsun, fikirler bir olsun. Sizler artık bu coğrafyada varsınız. Güçlenerek büyümeniz için de hep beraber düşünelim, ne yapmamız gerekiyorsa birlikte yapalım” diyerek hitap etti.

TADF Başkanı Ali Çınar da konuşmasında, alana toplananları New York’ta yapılacak Türk Günü Yürüyüşü’ne davet etti.

Festivale katılarak kalabalığı çoşturan Karadeniz’li sanatçı Güloğlu’nun sahnedeki konuşmasında, uçak korkusunu hatırlatarak, ”Şeytan’ın bacağını kırdım, uçak korkumu yenerek ABD’ye geldim.” şeklindeki sözleri, büyük alkış topladı.

Philadelphia Türk Festival Komite Başkanı Orhan Bayram etkinlikle ilgili olarak Turkish Journal’a yaptığı açıklamada, festivalin bölgede değişik eyaletlerde kurulu bulunan bir çok Türk dernek ve kuruluşunun da desteğini aldığını bildirerek, katılımcı derneklerin isimleri şu şekilde sıraladı:
Türk Amerikan Müslüman Kültür Derneği (TAMCA), New Jersey Burlington/Deleware Valley Müslüman Derneği (Selimiye), Paterson Türk Amerikan Cemiyeti, Karaçay Türkleri Camii ve Kültür Derneği, Karaçay Yardımlaşma Cemiyeti (AKBA), Türk Amerikan Dostluk Cemiyeti (TAFSUS), Murat Camii Derneği, Genç Türkler (Young Turks) Derneği, Eskişehir USA Derneği, Ulu Camii Derneği, Türk İslam Ülkü Ocakları Derneği, Türk Amerikan Giresun Derneği, ODTÜ Mezunlar Derneği, Azerbeycan Amerika Cemiyeti, Ahıska Türkleri Derneği ve Türk Amerikan Güvenlik Vakfı (TASFO).

Philadelphia Türk Festivali Derneği Başkanı ve TADF Başkan Yardımcılarından Mehmet Durmuş da başarılı geçen festivalin sponsolarının, işadamı Ekmel Anda, Toros Restaurant, Cimoğlu Kuyumculuk, İstikbal Mobilya, Taşkın Bakery, World of Travel, Ali Baba Restaurant, Efes Market, Ak Market ve Mavi Travel olduğunu bildirerek verdikleri destek için bu kişi ve firmalara teşekkür etti.

Paterson Türk-Amerikan Cemiyeti Başkanı ve TADF Üyelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Derya Taşkın ise, festivalle ilgili olarak, ”New Jersey, Deleware ve Philadelphia’daki vatandaşlarımızla biraraya getirmekle beraber, Paterson’da bulunan derneklerimizin bu çok önemli festivale verdiği desteğk bizler için önemliydi” açıklamasında bulundu.

davut_guloglu_philadelphia_turk_festivali

philadelphia_turk_festivali_tadf4

philadelphia_turk_festivali_tadf1

philadelphia_turk_festivali_tadf6

philadelphia_turk_festivali_protokol

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.