Türkiye-Japonya nükleer santral anlaşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türk-Japon İşadamları Toplantısının ardından Türkiye ve Japonya arasında stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriyi ve daha önce imzalanan nükleer enerji işbirliği anlaşmasını taahhüt altına alan bildiriyi imzaladı. Erdoğan ve Abe, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Japonya Başbakanı Abe ve heyetini Türkiye’de, Ankara’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Japonya ve Türkiye arasında stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladıklarını ve hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik bir adım attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin-Akkuyu’da Rusya Federasyonu ile yürüyen bir nükleer enerji santrali sürecimiz var. Şu anda da diğer bir adımı, özellikle Japonya’nın Mitsubishi firması ile Ayava’nın katılacağı adımla birlikte Türkiye-Japonya arasında nükleer enerji santrali adımını atmış bulunuyoruz. İnanıyorum ki çok daha farklı bir heyecanı burada da doğuracak. İkinci nükleer enerji santraliyle birlikte bir başka adımı daha atıyoruz, o da üçüncü nükleer santral. Bu, Türk mühendislik tecrübesinin, deneyiminin aynı zamanda ekonomik girişiminin de adımı olacak.”

Uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz

Başbakan Erdoğan, Japonya’daki Fukuşima olayından sonra nükleer santral adımını atarken “Japon teknolojisi şöyledir, böyledir” diyenler olduğunu belirterek, “Biz, nükleer enerji noktasında bize olumsuz yaklaşımlara karşı o dönemde Rusya ile bu adımı attık. Benim onlara şöyle bir sözüm de oldu; ‘yani uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz, veyahut araç trafik kazası yapacak diye araca binmeyecek miyiz’ dedim” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Japonya’nın yapacağı nükleer enerji santralinin yapım süresini Japonya Başbakanı Abe ile özellikle görüştüğünü vurgulayarak, “Süreyi 10 yıl olarak değil, bunu daha kısa bir süreye çekmek suretiyle inşallah bunu bitirelim dedik ve 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye’ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.

2020 Olimpiyatları

Uluslararası birçok konuları ele aldıklarını anlatan Erdoğan, Tokyo’nun da aday olduğu 2020 Olimpiyatları’yla ilgili de mevkidaşına bir teklifte bulunduğunu vurguladı. Japonya’nın daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, bu nedenle Japon mevkidaşına olimpiyat adaylığından çekilmeleri için teklifte bulunduğunu bildirdi.

Erdoğan, “Sayın Başbakana dedim ki; siz bir olimpiyat yaptınız. Siz, şimdi bu olimpiyattan da çekilin, bunu da biz yapalım. İnanıyorum ki kendileri de bunu anlayışla karşılayacaklardır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Boğazı’nda yapılacak köprünün büyük önem taşıdığını da ifade eden Erdoğan, “Burada Japonya teknolojisiyle birlikte olalım dedik. Bu tekliflerimizi kendilerine yaptık” dedi.

Başarabileceğimize inanıyorum

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Japonya’ya yönelik nükleer enerji programında, projenin gerçekleştirilmesi yönünde bir hak tanındığını işitmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İki ülke arasında nükleer enerji alanında iki anlaşmaya imza atıldığını kaydeden Abe, “Sinop Nükleer Enerji Santrali projesinin pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilmesini ve Türkiye’de güvenliğin temin edildiği bir nükleer enerji üretimini başarabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Ay, yıldız ve güneş

Tokyo’nun İstanbul gibi 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu hatırlatan Japon Başbakan, “Biz de Japon halkına olimpiyatların zevkini tattırma düşüncesindeyiz. Eğer Türkiye kazanırsa ben ilk kutlayan olmak istiyorum. Eğer Tokyo seçilirse, sizin de ilk kutlayan olmanızı arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Japonya Başbakanı Abe, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Japonya ve Türkiye’nin bayraklarına bakıyorum. Japonya güneş, Türkiye ay ve yıldız. Bir günü düşündüğümüzde, ay, yıldız ve güneş, bunlardan biri eksik olsa bir günü tamamlayamayız. İki ülkenin karşılıklı olarak birbirine ihtiyacı olduğuna, iki ülkenin işbirliğinden büyük neticeler çıkacağına inanıyorum.”

(AA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.