Türk-Amerikan Cemiyeti’nden Doğançay’a Metropolitan’da anma töreni

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Beş ay önce yitirdiğimiz ünlü Türk ressamı Burhan Doğançay için New York’taki Metropolitan Müzesi’nde (Met) bir anma etkinliği düzenlendi.

Geçtiğimiz ay, Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçıları İsmail Acar, Haluk Akakçe, Sefa Sağlam, Osman Akan, Elif Uras ve Ali Kazma gibi isimlere yaptığı özel davetle bir tanışma etkinliği gerçekleştiren Met, Türk-Amerikan Cemiyeti’yle (American-Turkish Society-ATS) ortaklaşa, merhum Türk sanatçısı Doğançay için özel bir anma töreni düzenledi.

Türk-Amerikan Cemiyeti ve Alexander Shashaty Vakfı’nın öncülüğünde gerçekleşen programa Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, sanatçının eşi Angela Doğançay, Arif Mardin’in eşi Latife Mardin ile sanatçı kızı Julie Mardin ve yakın dostları katıldı.

Müzenin İslam Eserleri Bölümü kuratörü Sheila R. Canby’nin açılış konuşmasından sonra söz alan ATS Başkanı Murat Köprülü ve Küratör Deniz Beyazıt sanatçı hakkındaki kısa sunuş konuşması yaptı. Ardından Art in America dergisi editörü Richard Vine’nin slayt gösterisinde, perdeye yansıtılan Doğançay’ın hayatından ve eserlerinden oluşan fotoğraflarla, sanatçının çocukluğundan yaşamının son anına kadar sürdürdüğü sanat serüveni anlatıldı.

2004’te İstanbul’da açılan Burhan Doğançay Müzesi’nde sanatçının çeşitli dönemlerine ait çalışmaları yanında kendisinin sanata başlamasında etken olan babası Adil Doğançay’ın da eserleri bulunuyor.

met_turk_sanati_ilgisi_dogancay_acar_islamic_art

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.