Published On: Thu, Apr 25th, 2013

‘Türkiye’deki ”özürcüler”den utanıyorum, Obama ahkam kesemez’

Share This
Tags

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Başkan Barack Obama’nın Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamayla ilgili olarak sert açıklamalarda bulundu.

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Obama’nın Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamayla ilgili olarak, “Obama ve Kongre üyeleri bu konuda karar veremezler, ahkam kesemezler. Kongre’nin zamanında Ermenilerin zoruyla 24 Nisan’da başkanların açıklama yapması yönünde kanun geçirmeleri tam bir komedi, tam bir sirk” dedi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde, 1915 yılı olayları dolayısıyla Türkler ve Ermenilerin karşılıklı yaptığı gösteriye katılan Kırlıkovalı, AA muhabirine, Ermeni yalanlarına karşı çıkmak için bu protestoya katıldıklarını ve organize edilmesine katkı sağladıklarını kaydetti.

Kırlıkovalı, “Ermeniler terörizme, isyanlara ve ihanetlere yol verip birçok Müslümanın özellikle de Türk’ün ölümüne neden oldular. Ama Ermeniler bunları yok saymaktadırlar ve biz dünyaya bunları anlatmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

ATAA Başkanı Kırlıkovalı, Türkiye’nin geçmişte bu yöndeki tezlerini yeterince anlatmadığını, buna karşın Ermenilerin yoğun lobi yaparak insanlara kendi fikirlerini aşıladığını bildirdi.

“Tam bir sirk”
Obama’nın, 1915 yılı olaylarına yönelik açıklamasına da değinen Kırlıkovalı, “Obama ve Kongre üyeleri bu konuda karar veremezler, ahkam kesemezler. Onlar hukukçu, tarihçi değil, esen rüzgarlara göre yol verirler. Kongre’nin başkanlardan her 24 Nisan’da bu konuda fikir beyan etmesine yönelik geçirdiği kanun, Ermenilerin çabalarıyla geçti. Tam bir sirk, tam bir gösteri, tam bir komedi, bastırarak bu kanunu geçirdiler” değerlendirmesinde bulundu.

Kırlıkovalı, Türkiye ile Ermeniler arasındaki 1915 yılı olaylarına ilişkin sorunun ancak Ermenistan’ın Karabağ’dan çekilmesi ve kendi arşivlerini açmasıyla aşılabileceğini, bunların olması halinde bir masa etrafında adil hafıza ve ortak acı parametreleri içinde çözüme doğru yol anılabileceği görüşünü dile getirdi.

BM’nin 1948 soykırım kararına göre, “soykırım” iddiasının bir mahkeme kararı olmadan verilemeyeceğine dikkati çeken Kırlıkovalı, Ermenilerin elinde bu yönde bir karar bulunmadığını, hatta eldeki geçmiş mahkeme kararlarının tam tersini gösterdiğini kaydetti.

Ermenistan’ın da kendi tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Kırlıkovalı, “Türkiye’deki özürcülerden de çok utanıyorum. Bunlar bilgisiz, bilgisizden öte Müslümanların, Türklerin acılarını yok sayan insanlar ne yazık ki” yorumunda bulundu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>