Taliban’dan ”Türk rehine” açıklaması!

Afganistan’daki Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, Logar’ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde acil iniş yapan helikopterdeki yabancıların arasında Türk vatandaşlarının olduğunun doğrulanması halinde kendilerini serbest bırakabileceklerini söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Mücahit, rehinelerin güvenli bir bölgede bulunduğunu, durumlarının iyi olduğunu, endişe edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Mücahit, “Türkiye devleti ve milletini Müslüman olduğu için sevdiklerini” belirterek, rehineler arasında Türk vatandaşı olup olmadığı konusunda Türk yetkililerinin kendileriyle temasa geçmesini istediklerini ifade etti.

Ellerindeki rehinelerin Amerikalı olabileceğini düşünerek dün bir açıklama yaptıklarını ancak gruptakilerin tamamının, Amerikalı olmadıklarını söylediğini aktaran Mücahit, kimlik araştırmasına devam ettiklerini söyledi. Mücahit, “Yabancıların arasında Türklerin de bulunduğuna emin olursak serbest bırakabiliriz” ifadesini kullandı.

Afganistan’ın Logar İl Şura Başkanı Abdulveli Vekil de, daha önce AA muhabirini yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının serbest kalması için Taliban ile görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.
Horasan Logistics şirketine ait MI-8 tipi bir helikopter, dün Logar’ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde, kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yapmış, helikopterde bulunan MT İnşaat şirketinde çalışan 8 Türk mühendisi ile üç kişi Taliban tarafından alıkonulmuştu.

(Kaynak: AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.