‘İlk’lerin 23 Nisan Bayramı

23 Nisan dolayısıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in verdiği resepsiyon, komutanlarla BDP milletvekillerini ilk kez biraraya getirirken, Meclis ve Anıtkabir’de törenler düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 93. yılı dolayısıyla düzenlenen bu yılki kutlamalarda ilkler yaşandı.

Resepsiyona, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları da katıldı. 2007 seçimlerinde Meclis’e giren BDP’li vekilleri boykot etmek için TBMM’deki programlarda yer almayan komutanlar, ilk kez geçen yıl düzenlenen resepsiyona katılmıştı. Ancak askerlerin katıldığı resepsiyona bu kez 35 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayı, tutuklu vekiller ve ana dilde eğitim hakkı gibi gerekçelerle BDP’li vekiller katılmamıştı.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ DE KATILDI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’e yaptığı açıklamada, konuyu kurmaylarıyla değerlendirdiğini bildirerek, “Milli iradenin tecelli ettiği yer TBMM’dir. Böyle bir günde resepsiyona katılmamak olmaz” ifadesini kullandı.

Klasik araba tutkunu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, bugün TBMM’deki 23 Nisan özel oturumuna 06 DB 1923 plakalı, 82 model Mercedes otomobiliyle gelirken, Bahçeli otomobili kendisi kullandı.

STADYUMDA KUTLAMA YOK

Geçen yıl değiştirilen ve bu yıl uygulamaya geçen yönetmeliği göre kutlamalar geçmişte olduğu gibi stadyumlarda yapılmayacak. Ancak ilkokul öğrencileri kapalı spor salonları, alışveriş merkezleri ve parklarda halkın katılımıyla kendi bayramlarını şenlik havasında yaşayacak.

“AYAK BAĞLARINDAN KURTULACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Türkiye’nin gelişmesini engelleyen ayak bağlarından kurtulacağımıza olan inanıyorum” dedi. Barış ve huzur ortamının pekişmesi, kardeşlik ve aidiyet duygularının güçlenmesinin yaşatacağı sinerjiyle Türkiye’nin büyük bir sıçrama gerkeçleştireceğini de belirten Cumhurbaşkanı Gül’ün mesajı özetle şöyle:

“Ülkemizdeki problemlerin, kendi irademizle birbirimizi kucaklayarak, demokrasi, insan hakları ve hukuk alanlarındaki standartlarımızı daha da yükselterek, yurdun neresinde yaşarsa yaşasın vatandaşlarımıza refah ve mutluluk götürerek çözüleceğinden şüphe duymuyorum. Büyük bir öz güvenle Türkiye’nin gelişmesini engelleyen ayak bağlarından kurtulacağımıza olan inancımı ifade etmek istiyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkenin ve milletin geleceğine yön veren yegane kurumdur. Aydınlık yarınlara doğru hep birlikte yürürken, Yüce Meclisimiz, halkımızın en önemli rehberi olmaya, ülkü ve özlemlerini gerçekleştirmeye devam edecektir.”

“MECLİSİMİZİN ÇÖZEMEYECEĞİ SORUN YOKTUR”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. ”23 Nisan 1920…Türk milletinin tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olan bu günü sevinç ve gururla kutluyorum” diyen Çiçek, “TBMM, orduları dağılmış, silahlarına el konulmuş ve toprakları işgal edilmiş milletimizin yeniden dirilişinde öncülük ederek, büyük bir tarih yazmıştır. Milli iradeyi esas alan Meclisimizin bugün de çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Meclisimizin, tarihinden aldığı ilham ve güçle, ülkemizin birliği ve kardeşliği için çalıştığı bilinmelidir. Milletimizin huzuru ve güvenliği, devletimizin bölünmez bütünlüğü, TBMM çatısı altında görev yapan milletimizin bütün vekillerinin vazgeçilmez hedefidir. Milletimizin bahtiyarlığı için TBMM üyesi her vekilimiz, çalışmalarını büyük bir özveri ve sorumluluk anlayışı içinde sürdürecektir” ifadelerine yer verdi.

BAHÇELİ RESEPSİYONA KENDİ ARACIYLA GELDİ
devlet_bahceli_23_nisan_13_araba_mercedes
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli TBMM’ye kendi kullandığı klasik otomobiliyle geldi.

TBMM Genel Kurulu’nun özel gündemli oturumuna katılmak üzere, kendisine ait 06 DB 1923 plakalı Mercedes marka beyaz klasik aracının direksiyonuna geçen Bahçeli, Meclis’e hareket etti. Balgat’taki parti genel merkezinden Meclis’e Çetin Emeç Bulvarı ve Dikmen Caddesi’nden giden Bahçeli, yol boyunca trafik kurallarına uydu. Bahçeli, trafikte iki kez kırmızı ışığa takıldı.

Yol boyunca Bahçeli’ye korumaları eşlik etti. Bahçeli’nin aracını basın araçları da takip etti. Meclis’e Dikmen Kapısı’ndan giren Bahçeli, 1 No’lu kapının önünde durdu. Burada gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Bahçeli, kendisini görüntülemek isteyen kameraman ve foto muhabirlerinin çekim yapması nedeniyle bir süre aracında bekledi.

Daha sonra aracından inen Bahçeli, gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Kameramanlar, Bahçeli indikten sonra da aracın içini görüntülemeye devam ettiler. Araçta Ferdi Tayfur kasetleri olduğu görüldü.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.