Türkiye-İsrail’in Ankara’daki ”tazminat ve özür” görüşmesinin detayları

Sinirlioğlu, İsrail ile tazminat görüşmeleri konusunda “bir metin üzerinde mutabık kaldık. Para konuşulmadı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tazminat konusunu ele almak üzere Türkiye’ye gelen İsrailli heyeti kabul etti.

Başbakanlık Yeni Bina’daki görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da hazır bulundu.

Heyette, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanı Yaakov Amidror ile özel temsilcisi ve emekli bir diplomat olan Yosed Ciehanover yer alıyor.

Öte yandan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “İsrailli yetkililer ve Türk tarafının heyet olarak görüşmesi genelde olumlu geçti. Tazminat miktarı konusunda bir şey konuşulmadı. Tazminat miktarı açıkça belirlenmedi ancak ödenecek miktar konusunda, bu meblağın hesaplanmasına yönelik usul ve esaslar görüşüldü, ilke ve parametreler belirlendi” dedi.

“Parametreler çerçevesinde tazminat miktarı üzerinde bir anlaşmaya varıldığında, iki tarafın yetkili makamlarınca onaylandığında, meselenin bitmiş olacağını” kaydeden Arınç, “Ayrıca diplomatik ilişkilerimizin tam temsil düzeyine yükseltilmesi yönünde önemli bir aşama da geçilmiş olacaktır” ifadesini kullandı.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Arınç, “İsrail basınının bir iddiası var, parametreler arasında Uludere’nin de kıstas alınabileceğini yönünde. Size Uludere’deki tazminatların kıstas alınması konusunda bir öneride bulundular mı?” sorusu üzerine “Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok ve olmadı” yanıtını verdi.

İsrail’in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili özür dilemesinin ardından tazminat konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye gelen İsrail heyetiyle bir metin üzerinde anlaştıklarını ve gelecek günlerde ikinci kez görüşeceklerini söyledi.
Sinirlioğlu, emekli olan Dışişleri mensupları onuruna verilen resepsiyona gelirken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrailli heyetle görüşmeleri yürüten Sinirlioğlu, konunun hassasiyetinin farkında olduklarını bir rakam müzakeresi yapılmadığını ve yapmayacaklarını bildirdi.

Sinirlioğlu, tazminat konusunu, tazminatın belirleneceği parametreler üzerinde görüştüklerini belirtti.

Üzerinde anlaşılan metnin, tazminat konusunda koordinasyonu yürüten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a gönderileceğini bildiren Sinirlioğlu, gelecek günlerde ikinci görüşmenin yapılacağını, yerin ve tarihin henüz belirlenmediğini kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.