ABD’de yeni bir hayal kırıklığı; Senato’dan yeni silah yasasına red kararı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

ABD’de, Başkan Barack Obama silah tasarını Senato onaylamadı. Boston saldırısından ardından oylamaya sunulan Obama’nın silah tasarısı, ülkede Demokratlar başta olmak üzere, ateşli silahlar yoluyla hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarında büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.

Başkan Obama’nın ve Demokratların desteklediği ve kabul edilmesi için toplam 60 ”evet” oyuna ihtiyacı olan ateşli silah satın alacakların ”sabıka kaydı araştırması”nı (background check) öngeren yeni ateşli silahlar yasa tasarı, Senato’ya takıldı.

Obama: ”Washington için utanç verici bir gün”

Tasarının Senato’daki reddi sonrasında, Beyaz Saray’ın ”Gül Bahçesi” bölümünde gerçekleştirilen bir anma töreninde, Newtown katliamında çocuğunu kaybeden ve konuşmasında ”Ruhumuz değil ama, kalbimiz kırıldı” diyen Mark Barden adlı acılı babanın ardından podyuma Obama geldi.

Konuşmasında silah lobisini suçlayan Obama; ”Silah lobisi ve destekçileri kasıtlı olarak tasarıyla ilgili yalan söylediler” dedi. Tasarının siyasete kurban gittiğine değinen Obama, ”Sonuç olarak Washington için oldukça utanç verici bir gündü” açıklmasında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.