Terörün ana hedefi, Obama’nın ajandasına girmek olmasın!

Obama’nın kriz dönemi liderliğinin bir testi niteliği taşıyan Boston Maratonu’ndaki bombalama olaylarında ipi malesef terör göğüsledi.

Boston’daki bombalar, ABD’nin ve dünyanın gündemini belirlerken, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’de dehşet görüntülerine neden olan en büyük terör olayı özelliğine sahip.

Hala olayın failleriyle ilgili hiçbir açıklama yapılmazken, ülke güvenliği gerekçesiyle kıtalar ötesi operasyonlar yapan ABD, bırakın kıtalar ötesini, vatandaşlarını kendi evlerinin dibinde koruyamadığı, yumuşak hedefe yönelik bir terör saldırısının acı gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Üstelik de, şu ana kadar bunun bir şekilde İslam’la ilişkilendirilememesi de dikkat çekiyor.

Sadece Başkan George W. Bush’un bütün plan ve politikalarını değiştirmekle kalmayan, dünya dengelerini yerinden sarsan 11 Eylül saldırılarının benzeri korkular salan son saldırılar, Başkan Obama’nın gündemini etkileyeceği gerçeği aşikar görünüyor. Bu da tek başına, olayın arkasındakilerin hedefine ulaşmalarına yardımcı olurken, olayın en büyük etkileri ABD dışına taşarak, dünya barışı ve refahı için önemli bir risk teşkil ediyor.

Saldırının, 1775 yılında ”Amerikan Devrimi’nin ‘Concord ve Lexington’daki ilk savaşları anısına Massachusetts eyaletinde kutlanan ”Vatanseverler Günü’nde gerçekleştirilirken, Başkan Obama’nın desteğiyle Rusya, Çin, Suriye, İran, Kuzey Kore dışında silah lobilerinin karşı çıkmasına rağmen, Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması’nın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda büyük bir çoğunlukla kabul edilmesinin arkasından geldiği dikkat çekti. Saldırının ayrıca Obama yönetimine ve New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg’e karşı halihazırda ”savaş” ilan etmiş olan Ulusal Ateşli Silahlar Birliği’nin (NRA) hararetle karşı çıktığı ateşli silah edinecekler için ”sabıka kaydı” araştırması yapılmasıyla ilgili yasanın Senato’daki oylamasına ve ABD’de yasadışı göçmenlerin onlarca yılldır büyük bir umutla beklediği Göçmenlik Yasası’nın oylamasına etki yapma amacının bulunması, küçümsenebilecek bir ihtimal mi?

Olayın ardından Beyaz Saray’da halka seslenen Başkan Barack Obama, olayın sorumlularının adalete hesap vereceğini bildirdi. Başkan Obama, ”Kimin ve neden yaptığını hala bilmiyoruz” derken ”Hataya yer yok, sorunun en dibine kadar ineceğiz” ifadesini kullandı.

Şu ana kadarki tüm verilere göre, ABD’nin en prestijli maratonunda ipi terör göğüslerken, ana hedefinin Obama’nın ve ABD’nin gündemini değiştirip, Başkan’ın ajandasına girme gibi gaddar ve tepeden bir girişim olma ihtimali hala yüksek görünüyor. Gerçeği ise, zaman gösterecek.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.