BM’de en uzun süreli görev yapan gazeteci Behzat Barış vefat etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler’de (BM) en uzun süreli görev yapan gazeteci Behzat Barış (95) vefat etti.

2 yıl önce bakımevine çıkan Amerikalı eşinden ayrı olarak, Brooklyn’deki evinde yalnız yaşayan BM’nin duayen gazetecisi Barış, evinde ölü bulundu.

Barış, BM’de, ilk Genel Sekreter Trygve Halvdan Lie hariç bütün Genel Sekreterler döneminde çalışarak, 45 yıllık gazetecilik geçmişiyle, bu kuruluşta görev yapan en kıdemli gazeteci olarak biliniyordu.

Türkiye’nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi  Yaşar Halit Çevik, Barış’ın ölümü üzerine yayımladığı taziye mesajında şunları kaydetti:

“Uzun yıllar boyunca New York’ta görev yapan değerli gazetecimiz Behzat Barış’ın vefatını üzüntüyle öğrendim.

Sayın Behzat Barış, mesleğini özveriyle yerine getiren başarılı ve değerli bir basın mensubumuzdu.

Kendisine Allahtan rahmet, başta ailesi olmak üzere yakınlarına, Cumhuriyet Gazetesi mensuplarına, basın camiasına ve New York’taki Türk toplumuna başsağlığı diliyorum.”

Osmanlı’da doğdu, Cumhuriyet’le büyüdü

Osmanlı döneminde doğan, Cumhuriyet’le yetişen 1918  İstanbul doğumlu usta gazeteci Barış, Tasvir-i Efkar gazetesinde göreve başladı. 1954 yılında Anadolu Ajansı’nın ”Köşk Muhabirliği” görevinde bulunduğu sırada, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı yakından takip etti.

Bir süre, Denizcilik Bankası Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü  yapan Barış, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1997 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödül’üne layık görüldü. Barış ayrıca Galatasaray Lisesi’nin kendisine verdiği  50. yıl üyelik beratı ve madalyasına da sahipti.

Bir dönem, BM Muhabirleri Derneği’nde (UNCA) Başkanlık görevinde bulunan ve Turkish Journal’ın Yayın Danışmanlığı’nı da yapan Barış, iyi derecede Rumca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca konuşuyordu.

Sarı basın kartı sahibi gazeteci Barış, emekli olmadan önce Cumhuriyet Gazetesi’nin BM Temsilciliği’ni yaptı.

Barış’ın cenazesi, ABD’deki resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Türkiye’ye gönderilecek ve İstanbul’daki Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

http://www.turkishjournal.com/i.php?newsid=281

http://www.turkishjournal.com/i.php?newsid=583

turkish_flag_bm_un_behzat_baris_turkishjournal

 

 

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.