Published On: Tue, Apr 2nd, 2013

BM Genel Sekreteri Ban: ”Nükleer tehditler oyun değil”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden açmaya kararlı olduğunu açıklayan Kuzey Kore’yi uyardı.

Avrupa turu çerçevesinde Fransa ve İspanya arasındaki Andorra’da bulunan Ban, ”nükleer tehditlerin oyun olmadığını” belirtti.

”Genel Sekreter olarak, görevim savaşı engellemek ve barışı sağlamak” diyen Ban, ”mevcut krizin çok ileri gittiğini” de vurguladı.

Kuzey Kore’deki resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’nın, ülkenin Kore Merkezi Haber Ajansı’ndan bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, bilimadamlarının bir uranyum zenginleştirme santralinde ve grafit kullanımlı 5 megawatt gücündeki reaktörde çalışmalara başladığını duyurmuştu.

Kuzey Kore, yılda bir nükleer bomba yapma kapasitesine sahip plütonyum reaktörünü, 2007’de Güney Kore, Çin, Japonya, ABD ve Rusya ile yürütülen ancak tıkanan nükleer silahsızlanma müzakerelerin bir parçası olarak kapatmayı kabul etmişti.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>