BM: İsrail’in açıklaması, bölge istikrarı için umut verici ve önemli bir sinyal

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

ban_kimoon_

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail’in Mavi Marmara yardım gemisine yönelik saldırı nedeniyle Türkiye’ye dilediği gecikmeli özrü, ”bölge istikrarı için umut verici ve önemli bir sinyal” olarak değerlendirdi.

Mavi Marmara saldırısıyla ilgili ciddi bir insiyatif alamayan ve yapılan BM soruşturmasında Türkiye aleyhine bir sonuç çıkmasına engel olamayan BM Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un, İsrail-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini menuniyetle karşıladığı bildirildi.

Genel Sekreter Ban’ın, iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi konusundaki adımları, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu konudaki olumlu rolünü takdir ettiği ifade edilirken, ”Mayıs 2010’da yaşanan gemi olayının ardından, Genel Sekreter’in temel hedefinin İsrail ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin yeninden sağlanması için yardımcı olmak olduğu” belirtildi.

Genel Sekreterin ayrıca, ”bugünkü yapılan açıklamanın bölgenin istikarı için önemli ve umut verici bir sinyal olarak değerlendirdiği” kaydedildi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.