Türk-Amerikan Kongresi Washington’da görkemli galayla açıldı

Türk Amerikan Birliği (TAA) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Federasyonu’nun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği Türk Amerikan Kongresi’nin açılış galası Washington’da yapıldı.

Başkent Washington’u ikiye bölen Potomac Nehri’nde tekne turu şeklinde düzenlenen açılış törenine ABD, Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerden aralarında Kongre üyeleri, milletvekilleri, büyükelçiler ve belediye başkanlarının olduğu seçkin davetli grubu katıldı.tukamerikan_kongresi_washington_tuskon

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ile TAA Başkanı Faruk Taban’ın açılış sunumu ile başlayan gala töreni Teksas Milletvekili Sheila Jackson Lee’nin konuşmasıyla devam etti.

Lee, konuşmasında ABD ile Türki Cumhuriyetler arasında işbirliğinin önemine değindi. Kongre’nin bu yılki teması olan enerji konusuna değinen Lee, gerçekleştirilecek enerji toplantısını ABD Kongresi Senatörleri ve Temsilciler Meclisi üyelerine tanıtacağını ifade etti. “Burada dostluk elini uzatmak için bulunuyorum.” diyen Lee, “Sizinle enerji politikalarında ortak çalışmaya odaklanacağız. Bu çalışma sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada, bu birliğin parçası olan arkadaşlarımızla ve Türki Cumhuriyetlerde geçerli olacak.” şeklinde konuştu. Lee, ABD’nin Türki Cumhuriyetler ile olan ilişkilerinden gurur duyan birçok Kongre üyesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Galada söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Bülent Tezcan, iletişimin gelişmesi ile gittikçe küçülen dünyada artan bir rekabetin söz konusu olduğunu söyledi. Mevcut rekabet ortamında Türki Cumhuriyetlerdeki dostlarla dünyanın birçok bölgesinde dayanışma içinde hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapan Tezcan, “Rekabetin arttığı dünyada dayanışmanın önemi her geçen gün daha da artıyor. Gücümüzün farkına vararak daha fazla dayanışma içerisinde olmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar ABD’nin başkentinde seçkin davetlilerden oluşan grup ile bir araya geliyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. TAA’nın şu ana kadar yaptıkları ile başarısını kanıtladığını belirten Çonkar, düzenlenecek kongrede Türk dünyası ve ABD ilişkileri hakkında çok önemli konuların tartışılacağını ve bu tartışmalar sayesinde bu ülkeler arasındaki ilişkinin daha da güçleneceğini söyledi.

Alabama Milletvekili Mo Brooks ise Türkiye’ye yaptığı ziyaret ile düşüncelerinin olumlu yönde değiştiğini ifade etti. “Türkiye’de olmak bana çok şey kazandırdı.” diyen Brooks, Türkiye seyahati sayesinde Türkiye’yi ve Türk insanını daha iyi anlama fırsatı bulduğunu belirtti.

Brooks, Türkiye ve ABD arasında ticaret ilişkileri kadar Ortadoğu’da barışın sağlanması adına da ortak çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükelçiler hazır bulundu

Organizasyonda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgısiztan’ın Washington Büyükelçileri de birer konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Türkiye Büyükelçisi Namık Tan, ABD’nin çeşitliliğin gücünü temsil ettiğini ifade etti. Türkiye’nin bölgesinde bir güç olmak hasebiyle ABD ile yapacağı daha çok şey olduğunun altını çizen Tan, “Bu ilişki zaruri. Türkiye ABD için ve ABD Türkiye için vazgeçilemez. Bu ilişki istikrar, barış ve bölgemizdeki sükunet için önemli.” şeklinde konuştu.

Merkezi Washington’da bulunan TAA’nın çalışmalarından övgüyle bahseden Tan, “TAA Turki Cumhuriyetler arasındaki en önemli, seçkin ve prestijli sivil kuruluş. Sadece 3 yıl önce çok enerjik bir grup ile kuruldular. Bu büyük ülkede toplumun her kesimine başarıyla ulaştılar.” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışmalarda gösterilen fedakarlığa da vurgu yapan Büyükelçi Tan, “Biz yaptığımız işlerden dolayı para alıyoruz. Ama burada birçok TAA çalışanı ve üyesi şu ana kadar yaptıkları çalışmaları herhangi bir ücret almadan karşılıksız yapıyor.” dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Elin Süleymanov, Kazakistan Büyükelçisi Kairat Umarov, Kırgısiztan Büyükelçisi Muktar Djumaliev ise yaptıkları konuşmalarda düzenlenen programdan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ve Türk Cumhuriyetlerinin ortak hareket etmesinin zamanı geldiğini vurguladı.

“Atatürk’ün hayali gerçek oluyor”

Programın sonlarına doğru söz alan Kırgısiztan Yüksek Şurası Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Kanybek Imanaliyev Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türki milletleri bir araya getirme ve birlikte ortak hareket etmenin hayalini kurduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaları umut verici gören Imanaliyev, “O günler geliyor.” şeklinde konuştu.
Gala resepsiyonuna aralarında Türkiye’den 30 kişilik milletvekili ve belediye başkanının olduğu 400 kişilik seçkin konuk katıldı. Türki Cumhuriyetlerden ve ABD’den pek çok hükümet temsilcisi ve iş adamı hazır bulundu.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.