Hillary Clinton’dan giderayak ‘yeni dünya düzeni’

Selçuk Acar, WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, giderayak, uluslararası ilişkide, yeni dünya düzenin inşası için eski Yunan’ın değil, modern mimarinin örnek alınmasını istedi.

ABD’nin en üst düzey diplomatı, Dışişleri Bakanı Clinton, görevdeki son halka açık konuşmasında, ABD’nin yeni küresel vizyonunu çizdi. Son 4 yılda, 112’den fazla ülkeyi ziyaret ederek, 1 milyon km’den fazla yol yapan Clinton, ”Yeni dünya için yeni bir mimariye ihtiyacımız var” dedi.

Hillary Clinton, Dışişleri Bakanı olarak son halk konuşmasını, 1921 yılında New York’ta kurulan ve 2. Dünya savaşında önemli misyon üstlenen  “Dış İlişkiler Komitesi”  (Council on Foreign Relations’ın: CFR) adlı düşünce kuruluşunda yaptı.

Önceden başlatılmış 2 savaşın ortasında Dışişleri Bakanlığı görevini alan Clinton, CFR’da yaptığı konuşmada, bundan sonraki uğraşı konusunda da ipucları verirken, son 4 yılda, ülkesinin gerçekleştirdiği küresel değişikliklere değindi.

Bakan Clinton,  görevdeki dört yılıyla ilgili konuşmasında, 21. yüzyılda Amerikan’ın egemenliğini koruması için sahip olması gereken vizyonu anahatlarıyla ele aldı. Clinton, ABD’nin yeni uluslararası ilişkiler inşasında, nasıl küresel işbirliğinin yeni modlarını yaratılmasına öncülük eden bir liderlik rolünün devam ettirebileceğini de değinerek, ABD’nin liderliğinin devam edeceğine inanıcı dile getirdi. Clintion ülkesinin liderliğiyle ilgili; “ABD bugün daha güçlü ve dünyada daha saygın bir konumda bulunuyor. Bizim küresel liderliğimiz, birçoğunun tahmin ettiğinden daha sağlam bir zemin üzerinde duruyor.”  ifadesini kullandı.

Konuşmasında, ”Yeni dünya için, yeni yeni bir mimariye ihtiyacımız var” diyen Clinton, günümüz dünyasının efsanevi modern mimarını örnek vererek, ”formal Yunan mimarisinden çok daha fazla Frank Gehry’ye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. Hatta Clinton adeta bir sanat kritiği yaparcasına mimari bir yorumda bulunarak Gehry’nin mimarlığıyla ilgili, “Ilk başta bazı çalışmaları gelişigüzel görünebilir ama, aslında, son derece bilinçli ve sofistike” diye konuştu.

Öte yandan, ABD’nin başkenti Washington’taki bir çok önemli devlet binası ve mabetin, Yunan mimarisinin kopyalarıyla dolu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

”Bir zamanlar bir kaç güçlü sütun dünyanın yükünü kaldırabilirdir, ancak bugün, malzeme ve yapıların karışımın oluşturduğu dinamik bir yapıya ihtiyacımız var.”

Hillary Clinton konuşmasında ayrıca, terörle mücadelede ABD-Türkiye işbirliğinin, bu yeni ve zengin yapının örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

 

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.