Published On: Thu, Jan 31st, 2013

BM Genel Sekreteri Ban’dan İsrail ve Suriye’ye; ‘Tansiyonu daha fazla yükseltmeyin!’

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail’in Suriye’ye saldırısından sonra yaptığı açıklamada, iki tarafa da tansiyonu daha fazla yükseltilmeme çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Ban , İsrail’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla ilgili bugünkü açıklamasında, saldırıyı “ciddi endişe” verici olarak  değerlendirerek, taraflardan, bölgedeki gerginliği daha da  artırmamalarını istedi.

Suriye ordusunun, İsrail savaş uçaklarının, topraklarına düzenlediği hava saldırısıyla ilgili  yaptığı açıklamada ise, saldırının Şam’ın kuzey batısındaki Jamraya bölgesinde bulunan bir araştırma merkezi’ne gerçekleştirildiği, saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Suriye’den gelen diyalog çağrısına memnuniyet

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK)  Başkanı el-Hatib’in Esed rejimiyle diyalog çağrısına memnuniyetini dile getirdi.

Genel Sekreterlik Sözcülüğü’nden bugün yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın, SMDK Başkanı Muaz el-Hatib’in Suriye Hükümeti temsilcileri ile müzakereye açık olduğunu belirtmesinden memnuniyet duyduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ülkedeki yıkım ve acıların hoşgörülemeyecek seviyeye ulaştığı belirtilirken, ”Genel Sekreter’in tüm taraflara şiddeti sonlandırarak müzakere ve halkın meşru demokratik haklarını sağlayacak bir dönüşüm sürecinde uzlaşmalarını istediği” ifadesine yer verildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>