Published On: Wed, Jan 30th, 2013

BM Diplomatları, Mali için düşünülen barış gücünün henüz ‘barış’ında anlaşamadı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Mali’ye barış gücü gönderilmesini tartışıyor.

Mali’ye karşı geçen ay Afrika Birliği’nin önderliğinde Avrupa Birliği’nin eğiteceği bir güce onay veren 5 veto yetkili, 10 geçici üyeli BM Güvenlik Konseyi, kendi barış gücü konusunda bir anlaşamaya varamadı henüz.  Geçen ay, Afrika Birliği’nin barış gücüne onay vermesine  rağmen, Fransa’nın tek başına insiyatif alarak gerçekleştirdiği saldırılara kadar, Mali’nin kuzeyini ele geçiren aşırılık yanlısı militanlara karşı her hangi bir operasyon yapılmamıştı.

BM’nin üzerinde çalıştığı barış gücü asker sayısının 3 bin ile 5 bin arasında bir oranda olacağı belirtilirken, bazı diplomatlar, barış gücü göndermek için çok erken olduğu görüşündeler.  Bazı diplomatların ise, barış gücünün barış amacından çok, operasyon amaçlı olacağını belirterek, buna barış gücü demenenin yanlış olacağı düşüncesindeler. Konsey üyesi bir başka diplomat da, ”Ortada korumak için barış yok henüz, biz hala barışı uygulama aşamsındayız” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un yaklaşımı ise, Afrika Birliği’nin yönetimindeki bir operasyona BM’nin direkt katılmasına sıcak bakmazken,  bunun nedeninin, barışı koruma gücünden çok tarruz amaçlı bir savaş misyonuna dönem ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Fransa’nın Mali’de başlattığı savaş devam ederken, Fransa destekli Mali ordusu, ülkenin büyük bir bölümünü kontrolü altına aldı. Afrika Birliği askerlerinin önemli bir bölümübmgk_turkishjournal halihazırda Mali’de Fransız ve Mali askerlerine takviye görevinde bulunuyorlar.

Öte yandan Fransız yetkililer, bölgede insan hakları ihlallerinin önüne geçilebilmesi için ulsulararası gözlemcilerin derhal bölgeye gönderilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>