Published On: Tue, Jan 29th, 2013

Türkiye’deki yatırım fırsatları, Los Angeles’ta ele alındı

Share This
Tags

20130122_083934-300x179Los Angeles Ticaret Ataşeliği tarafından Los Angeles Kongre Merkezinde organize edilen konferansta ‘Türkiye’de Yatırım Fırsatları’ konulu konferans gerçekleştirildi. 22 Ocak 2013 tarihindeki konferansta, Sayın Ayşe Öge’nin moderatörlüğünde Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü İbrahim Uslu, Dış Ticaret Uzmanları Onur Ataoğlu ile Ali Varışlı tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Konferansta Los Angeles Baş Konsolosu Aydın Topçu, Ticaret Ataşeleri Gürkan Süzer, Murat Gören, Muavin Konsolos Tolga Arslan, diğer ülkelerin temsilcileri ile ABD’li firma temsilcileri hazır bulundu.

Sunumlarda Türkiye’nin satın alma gücüne göre dünyanın 16. büyük ekonomisi ve Avrupa’da en hızlı büyüyen ekonomi olduğu, 10 yıl boyunca ortalama %6 büyüdüğü, kişi başı milli geliri 3 katına çıkardığı, genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğu, %8,8 ile işsizliğin Avrupa’nın altında olduğu, %1,3 gibi çok düşük bir bütçe açığına sahip olduğu, borç stokunun Maastricht kriteri olan %60′ın oldukça altında ve 40′dan aşağı olduğu, ihracatın son 10 yılda ortalama %10′un üzerinde arttığı ve dış ticaret hacminin 400 milyar dolara yaklaştığı, Türkiye’nin 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1,5 milyar nüfus ve 23 trilyon dolar gelire sahip bir bölgede bulunduğu, birçok uluslararası firmanın bölge merkezlerinin Türkiye’de bulunduğu, 10 yılda 110 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım yapıldığı vurgulandı. Ayrıca, yenilenen yatırım teşvik sistemi hakkında bilgi verildi. Türkiye’de yatırım yapmak isteyen firmaların, gümrük vergisi istisnası, katma değer vergisi istisnası, gelir vergisi indirimi, arsa tahsisi ve faiz desteği gibi birçok desteklerden yararlanmalarının mümkün olduğu anlatıldı.

Türkiye’deki yenilenen yatırım teşvik sisteminin ve yatırım imkanlarının dünyaya anlatılması programı kapsamında San Francisco’da 23 Ocak 2013, Seattle’de ise 25 Ocak 2013 tarihlerinde benzer toplantılar gerçekleştirildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>