Published On: Tue, Jan 29th, 2013

Brahimi’den BM Güvenlik Konseyi’ne; ”Bitirin artık bu problemi!”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi Güvenlik Konseyi’ni bir kez daha uyardı.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde  Güvenlik Konseyi’nin kapalı Suriye toplantısına katılan Suriye  Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi, devam eden Suriye krizi konusunda ‘Konsey’i acil harekete geçmesi ve bu konuda daha fazla erteleme yapılmaması çağrısında bulunarak, ”bitirin artık bu problemi” mesajı verdi.

Toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamda; ”Suriye parça parça tahrip ediliyor. Suriye parçalanırken, bütün dünya açısından son derece tehlikeli bir duruma itiliyor” diyen bm_arap_birligi_ibrahimi_suriyeBrahimi, ”bu nedenle, basitçe Güvenlik Konseyi’nin artık ‘anlaşamıyoruz, bu nedenle en iyi zamanı bekleyelim’ demeye devam edemiyeceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Brahimi açıklamalarında ayrıca, geçen Haziran ayında Suriye Eylem Grubu toplantısının ardından yayınlanan, Suriye’de şiddetin sona erdirilmesi için atılması gereken önemli adımları ele alan ve ülkede bir geçiş yöntiminin kurulması çağrısı yapan Cenevre bildirisine de değindi.
”Ben şimdi Güvenlik Konseyi’ni hareket çağrısı yapıyorum. Çünkü Cenevre bildirisini çatışmaya makul bir çözüm sunacak bir çok elementi ihtiva ediyor.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>