Published On: Sun, Jan 27th, 2013

Mısır’da diktatör sonrası yönetime, şiddet üzerinden ayar verme olayları, durmak bilmiyor

Share This
Tags

Mısır’ın başkenti Kahire’de Tahrir Meydanı’ndaki olaylar yeniden alevlenirken, emniyet güçleri ve eylemciler arasındaki çatışmada 11 kişi yaralandı.

Port Said’teki gerginlik nedeniyle de bölgedeki ordu birlikleri takviye ediliyor. Tahrir Meydanı’nda 25 Ocak Devrimi’nin yıl dönümü ve Port Said Stadyumu olaylarında 21 kişiye idam cezası verilmesi nedeniyle gösteri düzenleyen eylemciler ve topluluğa müdahale eden çevik kuvvet polisleri arasında akşam saatlerinde tekrar başlayan çatışmalarda 11 kişi yaralandı. Eylemcilerin taş ve molotof kokteyli kullandıkları gösteriye polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.misir_siddet_tahrir

Tahrir Meydanı’nı çevreleyen Nil Sahili yolunu kuzey ve güney yönünde trafiğe kapatan emniyet güçleri çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı. Port Said’e takviye birlikler- Ordu yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2 gündür gösterilere sahne olan Port Said kentine, güvenliğin sağlanması için takviye askeri birlik gönderildi.

Port Said kentinde bugün kimliği belirsiz motosikletli şahıslar tarafından iki polis merkezine ateş açılmış, polisin karşılık vermesi ile taraflar arasında kısa süreli çatışma yaşanmıştı. Bu arada, Mısır Şura Meclisi bünyesindeki İnsan Hakları Komisyonu, Port Said kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istedi. Port Said Stadyumu’nda geçen yıl 74 kişinin hayatını kaybettiği maç faciasının ardından mahkemenin 21 sanığı idama mahkum etmesiyle dün protesto gösterileri başlamış, olaylarda 32 kişi ölmüştü. Cenaze törenlerinde de polis ile göstericiler arasında yine olaylar çıkmıştı. Mısır’da devrimin ikinci yıl dönümü nedeniyle de cuma günü başlayan protestolarda da çok sayıda can kaybı olmuştu. Ülkede son 4 gündür yaşanan olaylarda toplam 40 kişinin öldüğü, 500’den fazla kişinin yaralandığı bildiriliyor.

KAHİRE/PORT SAİD (AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>