Son 20 yılın en büyük gece klubü yangını: 245 ölü

(TURKISH JOURNAL)

Brezilya’da yaşanan gece klubü yangını büyük bir faciaya dönüştü.

Brezilya’nın Arjantin ve Urugay sınırına yakın güney şehri Santa Maria’daki bir gece klubünde meydana gelen yangında, yaşanan paniğin de etkisiyle 245 kişi hayatını kaybetti. Polis yetkilileri, 200’den fazla kişinin de yaralandığı belirtirken, ölüm oranının artabileceğini ifade ediyorlar.

Dünyada, son 20 yılda yaşanan en büyük gece klubü yangınıyla ilgili, Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  Devlet Başkanı Dilma Roussef’in, Latin Amerika ve Avrupalı liderle Şili’nin Başkenti Santiago’da yapacağı zirve toplantısını iptal ederek, bölgeye gitmek üzere hareket ettiği belirtildi.

brezilya_gece_kubu_facia250 bine yakın nüfusuyla bir üniversite şehri hüviyetindeki Santa Maria’da meydana gelen yangınla ilgili olarak Devlet Başkanı Roussef’in yaptığı ilk açıklamada, ”Bu hepimiz için bir trajedi, bu açık nedenlerden dolayı Şili’deki toplantılara devam etmeyeceğim” diye konuştu.

Fecianın yaşandığı şehrin bağlı olduğu Grande do Sul eyalet valisi Tarso Genro ise, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ”Acı Pazar” ifadesini kullanırken, olaya müdale açısından yapılabileceklerin yerine getirilmiş olduğu ifadesine yer verdi.

Yakın tarihin en büyük gece klubü yangınları

Daha önceki en ölümcül gece yangını, 25 Aralık 2000 tarihinde, Çin’in Luoyang şehrinde meydana gelmiş, olayda, 309 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir diğer ölümcül gece yangını Brezilya’nın güney komşusu Argentin’in başkenti Buenos Aires’de 2004 yılında yaşanmış, facia, 194 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

5 Aralık 2009 tarihinde Rusya’nın Perm şerhinde içerde gerçekleştirilen havai fişek eylemi sonrasında tavandaki plastik dekorasyonların tutuşmasıyla meydana gelen diğer bir gece klubü yangını ise, 152 kişinin ölümüne neden olmuştu.

2003 yılında ABD’nin Rhode Island eyaletindeki gece klubü yangınında da, 100 kişi hayatını kaybetmişti. 1980’lerin rock gurbu ”Great White”’ın (Büyük Beyaz) konserinde yaşanan talihsiz olayda ölüm oranının yüksek olmasına neden olarak, konserde protekniklerin sahne olarak kullanılması ve duvarlar ile tavandaki ucuz ses yalıtım köpüğünün etkisi ileri sürülmüştü.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.