Published On: Mon, Dec 31st, 2012

Türkiye AB ilerleme raporunu ilk defa kendi yazdı

Share This
Tags

Türkiye, 2012’de AB müktesebatına uyum kapsamındaki somut adımlarını içeren kendi ilerleme raporunu yayımladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, AB Bakanlığı’nın koordinasyonu ve ilgili tüm bakanlıkların katkı ve değerlendirmeleriyle ilk kez kaleme alınan rapor, AB Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, raporun yayımlanmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) 1998’den bu yana her yıl düzenli olarak Türkiye’ye ilişkin İlerleme Raporu yayımladığını hatırlatarak, ”Bu yılki Türkiye İlerleme Raporu’nun daha sübjektif, taraflı, mesnetsiz ve bağnazca tutumların gölgesinde kaldığını müşahede ettik” dedi.ab_eu_turkiye

Bu durumun gerek Türk kamuoyunda, gerekse uluslararası düzlemde AB’nin güvenilirliğini zedeleyen bir unsur olarak görüldüğünün aşikâr olduğunu belirten Bağış, ”Türkiye son bir yılda birçok reform adımını cesaretle atmasına rağmen AB Komisyonu’nun bunları görmezden gelircesine farklı birtakım çıkarımlarda ve sübjektif yorumlarda bulunması elbette kabul edebileceğimiz bir yaklaşım tarzı olamaz” dedi.

”Sadece tepki değil, reform kararlılığının paylaşılması”

Bağış, raporun, sadece Avrupa Birliği’nin İlerleme Raporu’na bir tepki olarak değil, aynı zamanda Türkiye’nin reform kararlılığının da paylaşılması düşüncesiyle hazırlandığını ifade etti.

Metnin, Türkiye’nin özgüven belgesi olduğunu vurgulayan Bağış, ”Bu rapor Türkiye’nin Avrupa perspektifinin de AB reform sürecindeki kararlılığının da mührüdür” dedi.

Açıklamasında AB dönem başkanlığının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından üstlenildiği günlere de değinen Bağış, şunları kaydetti:

”Hiçbir şekilde bu sözde yarım ada devletini muhatap almadan, başta Avrupa Komisyonu olmak üzere, Avrupa Parlamentosu ve diğer AB kurumları ile mevcut ilişkilerimizi 2012 yılında yakın bir işbirliği içinde sürdürdük. Esasen, bir AB üyesinin -sözde- dönem başkanlığı döneminde iflasını ilan etmesi, AB dönem başkanlığı mekanizmasının iflasla anılması bizim açımızdan değil AB açısından düşündürücüdür.”

Bağış, Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahati konusuna da ilişkin olarak da ”Türkiye’nin haklı ve kararlı tutumu sayesinde Konsey, Avrupa Komisyonu’na Türkiye ile vize muafiyeti görüşmeleri konusunda yetki verdi, böylece tarihi bir eşik aşılmış oldu. Kararlı, ilkeli ve güçlü konumumuzu muhafaza ederek vatandaşlarımıza vizesiz seyahatin önünü açmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

(ANKARA-AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>