Published On: Tue, Nov 13th, 2012

Aynaya Baktığında Ne Görüyorsun?

NEW JERSEY  – Sevgi Yılmaz – Hayatımızda zaman zaman ilginç tesadüflerle karşılaşırız. Bu tesadüflerin bazıları bizi sanal olarak belli noktalara taşısa da, asıl olan bizi biz yapan yetileri sistematik bir şekilde kullanarak hayatımıza entegre edebilmektir.

Önceleri ‘’ insan yedisinde neyse yetmişinde de odur‘’ sözünü doğru bulmaz, insanların zaman içinde değişebileceğini düşünürdüm. Ama liderlik konusunda yaptığım özel araştırmaların sonucunda aslında lider diye nitelendirdiğimiz insanların zaten lider olmaya çok küçük yaşlarda karar verdiklerini tespit ettim. Onlar bu kararı çok önceden belki bilinçli belki bilinçsiz zaten alıyorlar. Hayat güdülemelerini buna göre kurguluyorlar. Aslında lider olmaya belki farkında olarak belki farkında olmayarak çok küçük yaşlarda karar veriyorlar.

İş hayatında sizi zirveye taşıyan en önemli faktör sadece ve sadece iç motivasyonunuzdur. Ne aldığınız eğitim ne de edindiğiniz tecrübe’dir. Evet bunlar başarınız için belki önemli faktörlerdir ama asla ve asla yeterli değillerdir. Bir insanın efsane başarılara imza atması için önce başarıyı hissetmesi ve daha o başarıyı elde etmeden yaşayabilmesidir.

Motivasyon (diğer bir ifade ile güdüleme) gücü yüksek olan birinin efsane başarısız olmak gibi bir alternatifi olamaz. İzninizle bununla ilgili bir örnek vermek istiyorum;
Üniversiteyi terk eden, 16 yaşında dünyayı değiştirmeye karar veren ve karşılaştığı tüm engellerin üstesinden gelen gerçek bir liderden… Bahsettiğim kişi yakın zaman önce kaybettiğimiz Steve Jobs..

Steve Jobs’un hayat hikayesini ve başarılarını hepimiz biliyoruz. Kanser hastası olmasına rağmen üretmeye devam etmesi onun başarı konusunda ne kadar yüksek bir motivasyona sahip olduğunun en güzel örneğidir sanırım. Onun başarısıyla ilgili taktikleri bire bir kendi ifadeleriyle sizlerle paylaşıyorum;

– Noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz; onları sadece geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz. Noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekiyor. Bir şeye güvenmelisiniz -tanrıya, cesaretinize, kaderinize, hayata, herhangi bir şeye. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi hayatımı da bütünüyle değiştirdi.
– O zaman farkına varmamıştım ama Apple’dan kovulmak başıma gelebilecek en iyi şey olmuştu. Tadı çok kötü bir ilaçtı, ama sanırım hastanın da buna ihtiyacı vardı. Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın inancınızı kaybetmeyin.
– Neyi sevdiğinizi bulmanız gerek. Ve bu aşklarınız için geçerli olduğu gibi işiniz için de geçerlidir. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınızı sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin.
– Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun.

Yukarıdaki ifadeleri bire bir kendi yazdığı kitaptan aldım ve sizlerle paylaştım. Şayet hayatta efsane başarılara imza atmayı istiyorsanız önce ayna’ya bakmalı ve iç sesinizin ne söylediğine kulak vermelisiniz. Yüreğinizin sesi ve yüksek başarı motivasyonunuz aslında sizin başarılarınız için en önemli yol göstericidir.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>