Obama 303, Romney 206! Liberal Amerika kazandı!

NEW YORK – Selçuk Acar – ABD Başkanlık Seçim yarışında 303 “Elektoral oy”a ulaşan ABD Başkanı Barack H. Obama, zaferini ilan etti. Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adayı Mitt Romney 206, “Elektoral oy”da kaldı.

2,5 milyar doları bulan kampanya giderleri, 10 binlerce kilometrelik yol yaparak girilen ABD Başkanlık yarışında ipi, mevcut Başkan Obama göğüsledi.

Resmileşmemiş 303 ‘Elektoral oy’la ABD’nin 44. Başkanı olarak 2016’ya kadar Beyaz Saray’daki koltuğunu koruyan Obama, 4 yıl daha bu koltukta kalacak.

Cumhuriyetçi aday Mitt Romney; ülke çapında alınan toplam oyda, rakibi Obama’ya yakın görünmesine rağmen, ‘elektoral oy’ oranında 270 rakamana ulaşamadığı ve Obama’nın da, bu rakamı büyük bir farkla geçtiği için seçimin mağlubu oldu.

Halk adamı Obama

Obama bu seçimde de, tahmin edildiği üzere, gençler, kadınlar, işçiler, çevreciler, eşcinseller, savaş karşıtları ve Afrikan-Amerikan’lar ile başta Hispanikler ve Müslüman azınlıklar olmak üzere, göçmenlerin ezici bir çoğunluğunun oyunu alarak zafere ulaştı. Kıaca, ‘Yeni Amerika’ kazanırken, halka daha yakın duran Obama’yı destekleyenlerin tamamına yakını, liberal görüşlü seçmenlerden oluştu.

Obama, 2. Dönem ABD Başkanlığı’nı kazanırken, silah lobilerinin ve büyük sermayenin temsilcisi Mitt Romney’in Başkanlık hayali bir kez daha suya düşmüş oldu. Teröristler kadar masum insanların da zarar gördüğü, ‘İnsansız hava araçları’yla gerçekleştirilen CIA projelerine onay vermesi ve Romney kadar olmasa da aşırılık yanlısı mevcut İsrail yönetimine çoğu zaman gözü kapalı destek çıkmak zorunda kalması hariç, halkın gönlünü kazanan Obama, teknolojiyi de arkasına alarak yürüttüğü demokrası mücadelesiyle, ‘Amerikan rüyası’na tipik bir örnek teşkil edip, bu ‘rüya’nın efsane niteliğindeki gerçek bir kahramanı oldu…

Kongre’deki en son durum

Kongre’nin Temsilciler Mecisi kanadında, şu ana kadar alınan rakamlara göre, Cumhuriyetçiler 233, Demokratlar da 193 üyeye ulaşmış durumda, Senato’daki yapı ise, Demokratlar 55, Cumhuriyetçiler 45 olarak gerçekleşti.

Senato’da kadın rekoru

Bu sonuçların ardından ABD Senatosu,en az 20 kadın senatörle tarihi bir rekorunu kırmış oluyor.

Kadınların damagasını vurduğu Senato’daki seçimlerde, Cumhuriyetçi aday Deb Fischer (Nebraska) ve Demokrat adaylar Tammy Baldwin (Wisconsin), Heidi Heitkamp (North Dakota), Mazie Hirono (Hawaii) ve Elizabeth Warren (Massachusetts) Senatörlük koltuğuna sahip oldular.

Demokrat Parti’den koltuğunu korumak isteyen, Maria Cantwell (Washington), Dianne Feinstein (California), Kirsten Gillibrand (New York), Amy Klobuchar (Minnosata), Claire McCaskill (Missouri) ve Debbie Stabenow’dan (Michigan) oluşan 6 kadın senatörün hepsinin rakibini geçtiği görüldü.

Başkanlık Seçimiyle paralel yapılan Missouri’deki senatör seçiminde, Todd Akin kaybederken, Demokrat Senatör Claire McCaskill yeniden kazanmış oldu.

Bazı merak edilen sonuçlar

ABD Kongresi’ne yeni bir Kennedy daha geldi. Johon F. Kennedy’nin yeğeninin oğlu Joseph Kennedy III, Kongre’nin 2 kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’ne seçildi.

Öte yandan, seçilmeden önce Türk Dostluk Grubu’na girme sözü veren Brooklyn bölgesinden Demokrat Partili Jeffrey Hakeem de Temsilciler Meclisi’ne seçilenler arasında yer aldı.

Amerikan’nın ünlü tüketici hakları savunucusu, büyük firmaların belalısı hukuk profesörü Elizabeth Warren, Cumhuriyetçi Parti’den senatör Scott Brown’ı yenerek, senatörlük koltuğunu kazandı.

Wisconsin’da, Demokrat Parti’nin kadın Temsilcer Meclisi üyesi Tammy Baldwin Cumhuriyetçi aday Tommy Thompson’u mağlup ederken, Amerikan Senatosu’nun eşcinsel olduğunu gizlemeyen ilk senatörü oldu.

Florida’da Çay Partisi üyesi Allen West, Demokrat aday Patrick Murphy’e karşı seçimi kaybetti. Cumhuriyetçi Parti’den Temsilciler Meclisi’ne giren üyler ise, Trey Radel, Vern Buchanan ve Ileana Ros-Lehtinen olurken, Demokrat Parti’den Debbie Wasserman-Schultz, Joe Garcia, Ted Deutch ve Lois Frankel Temsilciler Meclisi üyeliği kazandılar.

New York’tan Temsilciler Meclisine girenler

Cumhuriyetçilerden, Mike Grimm, Christopher Gibson, Chris Collins, Richard Hanna, Thomas Reed ve Peter King,
Demokratlardan, Steve Israel, Daniel Maffei, Paul Tonko, Brian Higgins, Louise Slaughter, Bill Owens, Nydia Velasquez, Sean Maloney, Nita Lowey, Hakeem Jeffries, Eliot Engel, Joe Crowley, Jose E. Serrano, Charles Rangel, Yvette Clarke, Carolyn Maloney, Jerrold Nadler, Gregory Meeks, Grace Meng, Carolyn McCarthy ve Timothy Bishop New York’tan Temsilciler Meclisi’ne seçilen isimler oldular.

Seçime eşcinsel evliliği ve marihuana damgası

Başkanlık seçiminin galibi, Obama’yla birlikte, bazı eyaletlerde, her eyaletin kenine göre farklı konularda kararları da oylamaya sundular. Eşcinsel evliliğinden ve marihuananın serbest alınıp satılması, en öne çıkan iki konuyu oluşturdu.

Washington, Montana ve Massachusetts’te seçmenler, marihuananın legal yollardan satılıp-alınmasını ve kullanımının legalleşmesine evet oyu verirken, Arkansas seçmenleri marihuananın legalleşmesini onaylamadı. Colorado marihuanayı legalleştiren ilk eyalet olmuştu.

Öte yandan, Washington’dan eyaletinden sonra, Maryland’li ve Maine’li seçmenler ise, eşcinsel evliliğin legalleşmesine evet dediler.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>