Published On: Tue, Nov 6th, 2012

Başkanlık Seçimi sonrası bazı eyaletlerde neler değişebilir?

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

ABD halkı bugünkü seçimlerin sonucunda, sadece Demokrat Partili Başkan ‘Obama’yla yola devam’ veya ‘Obama’nın yerine Cumhuriyetçi aday Mitt Romney gelsin’ demiş olmayacaklar, aynı zamanda, kendi eyaletlerine özel bazı önemli siyasi kararları oylayacaklar.

Başkanın seçimiyle birlikte, ABD Kongresi’nin iki kanadından 100 üyeli Senato’nun 33’ünün ve 435 kişilik Temsilciler Meclisi’nin tamamının seçimini yapan Amerikalılar, bir çok eyalette yerel bazda, 174 değişik oy pusulası sorusunu da cevaplamış olacaklar.

Oylamada yer alcak en tartışmalı sorulardan bazıları şöyle sıralanıyor:

1. Maryland, yüksek öğretimde ”in-state tuition” denilen eyalette oturan vatandaş Amerikalıların hakkı olan indirimli okul parasının dökümansız göçmenlere de tanınmasını oylayacak. Seçmenler bu konuyla ilgili soruyu ”Question 4” te görebilirler.

2. Montanalılar ise hak vermek yerine tam tersi bir hakkın engellenmesini içeren ”LR-121” isimli ehliyet, ruhsat vb eyalet hizmetlerinden yararlanmalarını isteyen maddeyi oylayacak.

3. Maine (Question 1), Maryland (Question 6) ve Washington’da (Referendum 74) seçmenler, eşcinsel evliliğin yasal olmasının önünü açacak oylamada bulunacaklar.

4. Colorado, Oregon ve Washington’lu seçmenler, Marihuana’nın yasallaşması için de oy verecek.

5. California’da ise seçmenler, sendikaların siyasi faaliyette bulunmalarının güçlerini kaybetmesini içeren maddeyi de oylayacak. Ünlü Amerikalı zengin Cumhuriyetçi aile Koch’la bağlantısı olan Amerika’nın Geleceği Fonu’nun desteğiyle konulduğu belirtilen maddenin amacının, sendikların üyelerinden siyasi amaçla para toplamalarının önüne geçmek olduğu kaydediliyor.

Diğer taraftan Michigan’da ise, toplu pazarlık haklarını korumak için eyalet anayasasında değişiklik isteği oylanacak.

6. Florida, Michigan ve Washington’da eyalet vergileriyle ilgili yeni kurallar eyalet seçmenlerinin oyuna sunulacak.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>