Obama, ABD’nin ilk erken oy kullanan başkanı oldu

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin ilk erken oy kullanan Başkanı oldu.

2 haftadan daha az bir sürenin kaldığı ABD başkanlık seçimlerinde bir ilk yaşandı. ABD Başkanı Obama, önceden oylamanın yapıldığı yerlerden biri olan seçim bölgesi Chicago’da 6 Kasım’ı beklemeden oyunu kullandı.

Virginia, Ohio gibi seçimelerdeki en kritik eyaletlere bir seçim gezisi düzenleyen Obama, seçim bölgesi Chicago’ya da uğradı. Obama, Chicago’daki, evinin yakınlarında bulunan Martin Luther King Community Center’da elektronik oy kullanma makinesinde oyunu kullandı.

Seçim görevlisine ehliyetini göstererek oyunu kullanan Obama’nın, görevlinin Obama’nın ehliyetini yakından incelemesi dikkat çekerken, başkanın ”Kime oy verdiğimi söylemeyeceğim” şeklindeki sözleriyle oldukça neşeli göründüğü gözlerden kaçmadı.

İki aday da erken oy kullanımından yana

Demokratların adayı Obama ve Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, partililerin seçime katılım oranını artırmak için, erken oy kullanmanın önemini sık sık kullanıyorlar. Öte yandan Demokratlar, erken kullanılan oyların Cumhuriyetçilerden çok kendileri açısından avantajlı olduğunu savunuyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.