Obama’dan Romney’e Dış Politika dersi; ”Öğren de gel”

Share This
Tags

BOCA RATON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar -ABD Başkanlık seçimlerinin en son münazarasında, Obama’dan adeta Dış Politika dersi alan Romney, özellikle Dış Politka ve Coğrafya bilgisiyle, sınıfta kaldı.

Bu akşam Florida’nın Boca Raton şehrinde Lynn Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Demokrat Parti’nin adayı Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney arasındaki üçüncü Başkanlık münazarası, Obama’nın üstünlüğüyle sonuçlandı.

Dış Politika’nın ana konu olarak belirlendiği ABD’deki son Başkanlık münazarasında Başkan Barack Obama, tutarsız ve yetersiz açıklamlarıyla kendisinden çok zayıf görünen Massachusetts eski valisi Romney’e Dış Politika dersi verircesine, adeta ”öğren de gel” dedi.

Cumhuriyetçi aday Romney, bir önceki münazarada olduğu gibi yine çizdiği ‘zig-zag’larla puan kaybederken, Demokrat Parti’nin adayı Obama özellikle ‘Dış Politika’da Romney’e fark attığı fark, yıllarca akıllardan çıkmayacak oranda ve komedi programlarına konu olacak boyuttaydı.

Münazarada, seçim sonuçlarında etkili olması beklenen Ohio ve Florida gibi eyaletlerde seçmenlerin genel olarak ilgilendiklerin konular öne çıktı. Son münazaranın ana konusu olan dış politikada özellikle Yahudi nüfusun yoğun olarak yaşadığı eyalettlerden birinin Florida olması nedeniyle adayların İsrail’in güvenliğini ağırlıklı olarak gündeme getirmesine paralel, Romney İran’a yaptırımların daha sertleştirilmesini savunurken, bu ülkeye güç kullanılmasından yana gözüktü. Romney ayrıca Obama’yı diğer bölge ülkelerini ziyaret ederken, İsrail’i ziyaret etmemekle suçladı. Ancak Obama daha Başkan seçilmeden önce adaylığını açıkladıktan sonra İsrail’i ziyaret ettiğini ifade etti. Hatırlanacağı üzere, Romney de, geçtiğimiz aylarda adaylığını açıkladıktan bir kaç ay sonra İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Suriye’de muhaliflerin Esad’a karşı ağır silahlarla desteklenmesinden yana olan Romney, arada Irak’ın olduğunu unutarak, Suriye’nin İran’la sınırı dahi olmadığından habersiz, İran’ın denize ulaşmak için bir yol olduğu iddiasında bulunacak kadar coğrafya bilgisinden yoksun bir görüntü çizdi. Bu ve bunun gibi bir çok sözüyle Romney’in, Başkanlık münazarasında, dış politikada sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.

İçten bir ses tonuyla barıştan bahsederek, barış yanlısı görünmeye çalışan Romney, açıklamalarıyla samimi görünmedi. Askeri bütçenin daha geniş olmasından yana olduğunu belirtip, güçlü bir ordundan bahsederken ise, ”Amerikan Donanması’nın 1916 yılındakinden daha az gemisi” olduğunu iddia edecek kadar bilgi açısından donanımsız olduğunu gösterdi. Obama, diğerlerini olduğu gibi bunu da affetmedi ve ”Vali aslında atımız ve süngümüz de daha az çünkü bu ordumuzun değişiminin doğasından dolayı…Biz bunlara uçakların üzerine indiği uçak gemileri diyoruz. Suyun altına giden gemilerimiz, nükleer deniz altılarımız var.” diyerek konuya daha vakıf bir dille Romney’e karşı puan topladı.

Romney’in zig-zaglarını tek tek ortaya çıkararak son 2 münazaradan da üstün ayrılan Başkan Obama, diğer bir önemli tespitinde ise, ” Bir kaç ay önce ‘Amerika için en büyük jeopolitik tehlike nedir’ sorulduğunda sen (Romney) Rusya dedin. El Kaide değil, Rusya. Soğuk savaş biteli 20 yıl oldu. 1980’lerin dış politikasını getirecekmiş gibi görünüyorsun. 1950’lerin sosyal politikaları, 1920’lerin ekonomik politikaları gibi…” ifadesini kullandı.

Obama’nın daha önce fazla dile getirmediği, seçmen üzerinde etkisi olması beklenen açıklamaları ise, ”Yurt içinde, yurtdışında, (Vali Romney) yanlış ve pervazsız politikaları önerdi. George Bush’u iyi bir ekonomik şefmiş gibi övdü ve Dick Cheney’i de büyük erdem sahibi ve adaletli biri olarak gösterdi. Karışıklığa neden olan stratejilere bizi geri götürmek, 21 yüzyılda liderliğimizi koruyacağımız bir yol değildir.” ifadeleri oldu.

En son anketlere göre, Obama-Romney başa baş gidiyor olsalar da, yapılan münazara sonuçlarına göre, Obama, Romney arasında Obama’nın lehine büyük bir fark ortaya çıktı. Bu fark son münazarayla kafalara kazınırken, adayların son 15 güne girerken, reklamlar başta olmak üzere kararsız oyları etkilemek için ataklarını artırması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>