Türk-Amerikan Cemiyeti’nden, CNN TÜRK’e Kurumsal Ödül

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Türk-Amerikan Cemiyeti’nin (American-Turkish Society-ATS) yıllık galasında, CNN TÜRK’e Kurumsal Ödül verildi.

6. yıllık gala yemeğini New York’taki Plaza Hotel’de gerçekleştiren ATS, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk ve Amerikan toplumunun seçkin isimlerini bir araya getirdi.

Türkiye’de yabancı ortaklı kurulan ilk TV kanalı olan CNN TÜRK’e ATS’nin Kurumsal Ödülü’nün verilidiği gala yemeği ve adından düzenlenen parti, Amerikan firması Turner Broadcasting CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Philip I. Kent ile Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Time Warner ve Doğan Holding’den önemli isimlerin yanı sıra, Türk ve Amerikan toplumunun önde gelen isimlerinin katıldığı gecede Atlantic Record’un kurucusu ve ATS’ye yıllarca başkanlık yapan merhum Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün onursal başkan olarak yer aldı.

Türkiye’de yabancı ortaklı kurulan ilk tv kanalı olan CNN Türk’e verilen ödül gecesine,Trump organizasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Donald Trump ve Christiane Amanpour, yemek komitesi yardımcı eşbaşkanları oldular.

Amerikan ve Türk iş dünyasından 400’den fazla ismin katıldığı galda, ATS’nin kültürel ve eğitim programları için 500 bin dolardan fazla bağış toplandığı bildirildi.

ATS Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köprülü, ”Türkiye’de yabancı ortaklı kurulan ilk TV kanalı CNN TÜRK, Amerikan-Türk işbirliğine dayanan iki medya gücü olan Turner ve Doğan TV Holding’in bir simgesidir” dedi. Köprülü, iki ülke arasında çığır açan birliktelik için gayretli çalışmalarından dolayı Phil Kent ve Arzuhan Doğan Yalçındağ’a ödül vermekten onur duyduğunu ifade etti.

Amerikalı ünlü işadamı Donald Trump, gecede yaptığı konuşmada, Doğan ailesinden övgüyle söz ederken, İstanbul’da hizmete açılan Trump Tower ile ilgili, ”Doğan ailesi ile yakaladığımız başarı, diğer ortaklarımızla yapacağımız işin standartlarını belirledi” dedi.

Trump’ta ödülü alan Arzuhan Doğan Yalçındağ da yaptığı konuşmada, ”Turner grubu ile çocuklar Johnny Bravo’yu izlesin diye Cartoon Network için masaya oturduk, babamın geniş hedefi için CNN Türk’te karar kıldık” açıklamasında bulundu.

Amanpour ise konuşmasında, Arap Baharı sürecinde CNN Türk’ten çok büyük destek aldıklarını dile getirerek, Turner Broadcasting adına ödülü Philip Kent’e takdim etti. Philip Kent ise konuşmasında, “14 yıl önce, bizim ile aynı standartlara sahip bir CNN’i bir başka ülkede hayalimizi sizler ile gerçekleştirebildik” dedi.

Ivanka Trump’ın da bir konuşma yaptığı gecede, Coca Cola Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, IMF Başkanı Christine Lagarde ve ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın gönderdikleri mesajlar katılımcılara iletildi.

Başkonsolos Bilgen: Türk-Amerikan toplumu açısından gurur verici gece

Baloda görüşlerini açıklayan Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, geceyle ilgili olarak şunları söyledi: ”Türkiye ile Amerika arasında 63 yıl önce kurulmuş, gerçek anlamda, sadece kültürel değil, iş dünyasının sosyo ekonomik ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımları atmış bir Amerikan yapılanması aslında. Buraya zamanında gelmiş, yerleşmiş, Türk kökenli Amerikalıların oluşturduğu ve Türk dostu Amerikalıları da bünyesine katmış, onların da desteğiyle gerçekten bir noktaya gelmiş, müstesna bir girişim.”

Türkiye’den gelen misafirlerin de, geceye bir katma değeri olduğunu belirten Başkonsolos Bilgen, ”Benim açımdan en dikkat edici husus, göreve geldiğimden beri her zaman söylediğim, bazı isimlerin kurumsallaşması örneğinden haraketle, her yıl bu başarı örneklerini ödüllendirmektir. Bu iş dünyası olabilir, kültürel değişim programları olabilir. Yarattıkları burs imkanlarıyla, gelecek nesilleri yetiştiren bu tür vakıflar olabilir.” diye konuştu.

Bilgen daha sonra, ”Bence bu geceki etkinlikten hepimiz gurur duymalıyız. Tabii bu Amerika’daki Türk-Amerikan toplumunun geldiği durumu yansıtan gurur verici bir geceydi.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, ATS’nin 6. geleneksel balo yemeğinin ardından bu yıl ilk defa The Oak Room’da özel bir parti düzenlendi.

Kimler katıldı?

ATS’nin yıllık gala ve ödül yemeğine katılanlar arasında Türkiye’den gelenlerler birlikte, Amerika’dan tanınmış diplomat, işadamı, yatırımcı, sanatçılar, eğitimciler ve gazeteciler yer aldı.

New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen’in de katıldığı gecede,
CNN’in bağlı olduğu Turner Yayıncılık Sistemleri CEO’su ve Yönetim Kurulu başkanı Philip Kent, Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Amerikalı ünlü işadamı Donald Trump, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Mehmet Ali Yalçındağ, Hanzade Doğan Boyner, Vuslat Doğan Sabancı, Begümhan Doğan Faralyalı, Sabancı Holding Prakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin, Doğan Holding CEO’su Erdem Seçkin, Doktor Tamer Seçkin, Doktor Mehmet Öz, Umut Köprüleri yardım derneğinin kurucusu hayırsever Avukat Çiğdem Acar, CNN Türk Genel Müdürü Barış Tünay, CNN Türk Haber Genel Yönetmeni Ferhat Boratav, New York’ta yaşayan Türk işkadını Yıldız Y. Blackstone, İran asıllı Amerikalı ünlü gazeteci Christiane Amanpour, IMKB Başkanı Dr. İbrahim Turan, Ürdün Prensi Zeid Raad, DEIK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Rabbi Arthur Schneier, İslam Konferansı Teşkilatı Birleşmiş Milletler Daimi Gözlemcisi Ufuk Gökçen, Turner International Türkiye, Orta Doğu ve Afrika sorumlusu Rani Raad, Gazeteci Mehmet Ali Birand, CNN Türk Şef Editörü Ahu Özyurt, CNN Marketing Direktörü Tony Maddox, Stilist George Blodwell, Tasarımcı Tucker Robbins, Hollywood’taki Türk manken ve Öğer Entrainment’ın sahibi Demet Öğer, NY Fashion Week yaratıcısı Fern Mallis, 2012 yılı ABD güzellik kraliçesi Olivia Culpo ve Ivanka Trump gibi isimler dışında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlu Mehmet Gül ve Aydın Doğan’ın torunları yer aldı.

Trump: Romney kazanacak

ABD’de Cumhuriyetçi partinin en tanınan destekçilerinden olan Donald Trump, ABD Başkanlık seçimlerini Türk ve Amerikan gazetecilerine değerlendirdi.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney’in seçilmesi durumunda Türk-Amerikan ilişkilerinin çok daha iyi olacağı düşüncesinde olduğunu bildiren ünlü Cumhuriyetçi işadamı Trump, televizyonlardan canlı yayınlanan ilk münazarada Romney’in çok iyi olduğunu ikincisinde de, Obama’nın öncekine göre daha iyi bir performans sergilediği söyledi.

Trump’tan İstanbul’a yeni yatırım planı

ATS’nin galasında sorularımızı cevaplayan ünlü Amerikali emlak kralı işadamı Donal Trump ”benim gibi herkes son yıllarda ülkenizi ilgiyle izliyor” İstanbul’a hayran olduğunu ve yatırımı olduğunu dile getiren Trump, İstanbul’a yeni yatırımlar planladıklarını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda ekonomi alanındaki başarısını takdirle karşıladığı ifade eden Trump, Türkiye’ye yatırım yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.