Denver’deki tutuk Obama’dan New York’ta üstün performans

HEMPSTEAD, NEW YORK
(TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar –

ABD Başkanlık seçimi öncesindeki, 2’inci Başkanlık Münezarası, bir öncekindeki tutukluğunu atan Başkan Barack Obama’nın üstünlüğüyle sonuçlandı. Cumhuriyetçi aday Mitt Romney samimi görünüp, Amerikalıları etkilemeye çalışırken, çizdiği zig-zaglarla puan kaybetti.

Demokrat partinin adayı Başkan Obama ile Cumhuriyetçi partinin adayı Massachusetts eski valisi Romney, New York’a bağlı Hempstead kasabasındaki Hofstra Üniversitesi’nde CNN kameraları önünde bir araya gelerek birbirine üstünlük sağlayıp, kararsız oyları etkilemeye çalıştılar.

Moderatörlüğünü CNN televizyonundan Candy Crowley’nin yaptığı, iç-dış politika, eğitim, enerji, ekonomi, göçmenlik konularını kapsayan 90 dakikalık münazarada Ortadoğu konularına fazla değinilmezken, iç ekonomik sorunlar öne çıktı.

İlk ”Başkanlık Münazarası”nda meydanı Romney’e bırakan Obama, zig-zaglar çizen Romney’e göre daha üstün bir görüntü verdi. Obama’nın, olması gerektiği gibi kendinden emin görüntüsüyle Ramney’in desteksiz suçlamalarına kararlı ve net ifadelerle cevap vererek, rakibinin agresif çıkışlarını lehine çevirdiği dikkat çekti.

Daha önce söz vermesine rağmen, Çin ve Rusya’ya uyarak, BM’deki ”Arms Trade Treaty” (ATT) anlaşmasını imzalamayan Obama, Anayasa’nın 2. maddesine inandığını dile getirdi.  Binlerce otomatik silahın piyasada serbest dolaştığını belirten Romney de bu konuda Meksika sınırının tehlikesine işaret ederek daha inandırıcı göründü.

Münazaranın genelinde, Obama daha ciddi ve inandırıcı görünürken, Romney, Ekonomi ve Enerji konusunda hatalı agresif çıkışlar yapması ve Dış Politikada Bingazi’deki terör saldırısından bir kez daha siyasi menfaat sağlama girişiminde bulunmasıyla beklenildiği gibi büyük puan kaybetti.

Dış politikada, ‘Usame Bin Ladin’in yakalanmasını 2 defa tekrarlayarak bunu başarı hanesine yazdıran Obama, Romney’in Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un görevini iyi yaptığını söyleyerek övmesi ve Başkan olarak tüm sorumluluğu üzerine alması da Obama’nın puan toplamasına neden oldu.

2. Başkanlık Münazarasında, sahnenin ortasında neredeyse ara ara ense enseye gelen adaylardan Obama’nın, bu kez vücut dilini daha iyi kullandığı dikkat çekerken, Colorado’daki rüzgar enerjisi yatırımıları ve Usame Bin Ladin’in olayında olduğu gibi yaptığı somut işlerden örnekler vermesi dikkat çekti. En önemisi ise, Obama, söylediğini yapan, söylediklerinin arkasında duran ve Romney gibi zig-zaglar çizerek pozisyonunu değiştirmeyen bir lider görüntüsüyle 3’üncü münazaraya daha rahat gitme avantajı yakaladı.

Bir öncekinde olmadığı gibi, Obama’nın münazarayı domine eden görüntüsüyle gecenin haklı galibi olması, Florida’nın Boca Raton şehrinde 22 Ekim’de yapılacak 3’üncü münazarayı daha merak edilir hale getirdi.

Savaş karşıtları üniversite kampüsü dışında gösteri yaptı, Yeşil Parti’nin adayı tutuklandı

Yaklaşık 250 civarında savaş karşıtı, ellerindeki ”drone” (İnsansız Hava Aracı-İHA) maketleriyle, gösteri düzenledi. ”Kimse seçim sözünü tutmuyor” ”Kimse seni önemsemiyor, kimse fakire yardım etmiyor” ”Kimseye oy vermeyin” ifadelerinin yer aldığı karton kağıtlara yazılmış dövizler taşdılar. Bu arada kiraların yüksekliğinden şikayetçi ”Lanet olası Kiralar Yüksek Partisi’nin liderinin de kampüs dışında kameralara poz verdiği görülürken, kapmüs içinde münazaranın yapılacağı salona girmeye çalışan Yeşil Parti’nin adayının göz altına alındığı bildirildi.

Obama’nın Türk destekçileri

Obama’nın Hofstra Üniversitesi’ndeki Başkanlık Münazarası’nda, destekçileri arasında Türk öğrenciler de yer aldı. Münazarayı izledikten sonra, üniversite kampüsünde bulduğumuz Türk öğrencilerden Berkay Sebat, münazarayı Obama’nın kazandığı düşüncesinde. ”Romney, kendi partisinden yaptığı araştırmaların sonucunda doğru olmayan rakamlarla Obama’nın karşısında çıktı. Obama bu açıkları iyi yakalayıp Romney’in yüzüne vurdu” diye görüş bildiren Berkay, Başkan Obama’yı Romney’e göre daha barışçı buluyor.

Marmara Depremi’nden sonra ailesiyle 8 yaşında ABD’ye gelen Türk öğrenci Sebat, Obama’nın gecenin tartışmasız galibi olduğunu, Romney’in yanlışlarına anında cevap verip yüzüne vurduğunu bu tutumuyla da Romney’in önüne geçtiğini ifade etti. Sebat, ”Biliyorsunuz Amerika’da öğrencilerin okul paraları yüksek ve Obama’nın bu konuda önemli atılımlarının olması kendisini benim desteklemem için diğer bir önemli neden” ifadesini kullandı.

Tıp öğrencisi Kübra Demiröz de, Obama’nın daha etkili olduğu düşünürken, yine kendisi gibi Tıp öğrencisi arkadaşı Seyhan Kahveci de, Obama’nın genel olarak münazaralarda başarılı olduğunu dile getirdi. Hatta Demiröz ve Kahveci, Obama’nın ilk münazarada başarısız olmadığını, özellikle taktik gereği fazla aktif gözümediği düşüncesindeler.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>