Published On: Thu, Oct 4th, 2012

İlk Başkanlık Açıkoturmu’nun galibi Romney

Share This
Tags

(Fotoğraf: AP- havuz)

DENVER (TURKISH JOURNAL)

ABD’de kasımda yapılacak Başkanlık seçimleri öncesinde gerçekleştirilecek 3 ‘Başkanlık Açıkotorumu”nun ilkinden Cumhruiyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney üstün ayrıldı.

Dün gece Colorado eyaletinin başkenti Denver’da yerel saatle akşam 7:00’da (TSİ sabah 04:00) başlayan televizyon açıkoturumunda, eski Massachusetts Valisi Romney, Demokrat aday Başkan Barack Obama’ya karşı daha diri görüntüsü ve çabuk cevaplarıyla puan topladı.

Asılsız iddialar

Denver Üniversi’tesi’nde gerçekeleştirilen açıkoturum, adayların asılsız iddialarıyla öne çıktı. İlk asılsız suçlamayı Başkan Obama, Romney’in 5 trilyon dolarlık vergi kesintisi yapacağını beliterek yaptı.

Obama, son 30 ay içinde özel sektörde istihdamı 5 milyon arttırdığını belirtirken, gerçekte İşçi İstatistikleri Bürosu’nun açıkladığı resmi rakam 4,6 milyon’ın biraz üzerinde.

Öte yandan Romney de Obama’ya karşı asılsız iddialarda bulundu. Eski Vali Romney Başkan Obama’nın federal açığı 2 katına çıkardığını iddia etti. Bu da gerçek dışı bir suçlamadan ibaret, çünkü yıllık açık Obama Başkanlığı çıktığında halihazırda 1.2 milyon trilyon dolar civarındaydı.

Romney bu orta gelirli Amerikalıların aylık gelirlerinin 4.300 dolara indiğini ileri sürerken, gerçekte Nüfus Sayım rakamlarına göre, Obama’nın Başkanlığı’nın ilk 3 yılında orta gelirli Amerikalıların aylık geliri enflasyon hesaplanmış olsa dahi 2.496 dolar.

Obama yanlışlıkla söylediği ”son iki yıldan fazla bir süredir, sağlık primleri son 50 yılın en düşük oranlarında seyretti” ifadesinde Obama, sağlık harcamaları açısından haklı olsa da, iddiası primler açısından tamamen gerçek dışı.

Kısaca Açıkoturum

Konunun iç politika olduğu, PBS televizyonunun kıdemli haber sunucusu Jim Lehrer’ın yönettiği 90 dakika süreli açıkoturum, ABD’nin önde gelen kanallarından C-SPAN, ABC, CBS, FOX ve NBC yayın ağlarıyla, MSNBC, CNN ve Fox News haber kanallarında ve bir çok internet sitesinde canlı olarak yayınlandı. Her biri 15’er dakikadan oluşacak 6 bölümde gerçekleşen açıkoturumda, moderatörün belirlediği iç politika konularında, adaylar sorulara 2′er dakika süreyle cevap verdiler.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>