Türkiye’den, BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’yi kınama talebi; Azerbaycan’ın taslak metni hazır

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Türkiye, Suriye’nin saldırgan tutumu dolayısıyla Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Guatemala Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gert Rosenthal’a gönderdiği mektupta, ”apaçık uluslararası hukuku, uluslararası barış ve güvenliği ihlal eden Suriye’nin Türkiye’ye yönelik saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemleri almaya” çağırdı. Bugün Konsey’e ulaşan mektupta Suriye’nin, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyması istendi.

Konsey’in yarın öğleden sonraki oturumunda, Rusya ve Çin’in tutumuna bağlı olarak, saldırıyı en sert sert dille kınayan bağlayıcılığı olmayan yazılı açıklama yapması bekleniyor. Azerbaycan tarafından hazırlandığı belirtilen açıklama taslağında daha öncekilerde yaptığı gibi Rusya’nın metinde değişiklik isteme ihtimali bulunuyor.

Güvenlik Konseyi’nin karar taslağındaki metin saldırıyı, ”Suriye krizini alarm verici düzeyde komşu ülkelere yayma çabalarının bir örneği” olarak tanımlarken, ”Suriye tarafından uluslararası hukukun bu tarz ihlali, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyor” ifadesine yer veriliyor.

Bilindiği üzere, Konsey’deki Rusya ve Çin bloğu şimdiye kadar şiddet yanlısı mevcut Suriye yönetimini kınayan kararlarda her seferinde veto hakkını kullanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.