Akçakale’deki patlamaya ilişkin BM ve NATO’dan açıklama

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili NATO’dan yapılan ilk açıklamada konunun artık Kuzey Atlantik Konseyi’nin gündeminde olduğu belirtilirken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan da tepki geldi.

Bugün Türkiye’den gelen, Suriye’den atılan top mermilerinin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde sebep olduğu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği haberinin ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözcüsü Martin Nesirky de konuya ilişkin bir açıklamda bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban’ın sözcüsü Martin Nesirky’nin günlük basın toplantısında Türkiye’de meydana gelen patlamaya değinirken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun New York saati ile sabah BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’u aradığı ve yaşanılan gelişmeler ile ilgili bilgi aktardığını bildirdi.

Nesirky açıklamasında yarıca, Genel Sekreter Ban’ın da olayı kınadığını ve Davutoğlu’na olayda hayatını kaybedenler için duyduğu derin üzüntüyü ilettiğini belirtirken, Türkiye’ye olayın ardından gerginliğin artmaması için Suriye ile tüm iletişim kanallarını açık tutulması çağrısı yaptığını kaydetti. Nesirky, Davutoğlu’nun BM ve Arap Ligi Suriye özel temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi’yi de aradığını bildirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.