”Kışkırtıcı sınırötesi saldırı”yı kınayan Pakistan’dan, ”tam destek ve dayanışma” mesajı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Geçici Üyesi Pakistan, Dışişleri Bakanlığı yoluyla, Türkiye’ye yapılan ”kırşkırtıcı” saldırıyı kınadığını bildirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pakistan devletinin, Suriye güçleri tarafından Türkiye’ye gerçekleştirilen ”nedensiz menfur saldırı”yla masum insanların hayatını kaybetmesi dolayısıyla derin üzüntü duyduğu bildirildi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ile konuyla ilgili Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir telefon konuşması gerçekleştirdiği bildirilirken, Pakistan’ın bu ciddi olayda, Türkiye’yle tam destek ve dayanışma içinde olacağının belirtildiği kaydedildi.

Öte yandan, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de telefonda görüşerek, Akçakale’deki olay ve gelişmelerle ilgili bilgi verdiği; Clinton BM ve NATO nezdinde Türkiye’ye tam destek verileceğini ifade ettiği belirtildi.

Davutoğlu, Pakistan ve ABD dışında, BM Güvenlik Konseyi Üyesi Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westervelle, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ile de telefonda bir görüşme yaptı.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi Başkanlığına Türkiye tarafından yazılı mektubun henüz ulaşmadığı öğrenilirken ”Konsey”in yarınki oturumunda konuyu ele alması bekleniyor.

Türkiye, olayın hemen ardından Suriye’de askeri hedefleri vururken, NATO’yu acil toplantıya çağırmıştı.

BM’nin yeni Genel Kurul Başkanı’ndan eski ağız

Öte yandan, Türkiye’de yaşanan acı olayla ilgili görüşleri sorulan, Türkiye’nin BM Genel Kurulu başkanlığında desteklediği Sırbistan eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, bugün yaptığı ilk basın toplantısındaki açıklamasında, Suriye’deki krizin çözümünde ”önce kanın durması” gerektiğini belirtirken, Türkiye’deki menfur saldırıdan dolayı Suriye’yi kınayan bir açıklamada bulunmaması dikkat çekti.

Daha önce ”Ölü bedenimi çiğnemeden Kosova’nın BM üyesi olması mümkün değil” açıklamasında bulunan BM’nin yeni Genel Kurul Başkanı Jeremiç’in ”Kosova’nın BM tarafından tanınması konusundaki tavrı”nın ne olacağı şeklindeki soruya verdiği cevapta ise, ”ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği”ni belirtmesiyle, rengini daha ilk günden belli ettiği görüldü.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.