Suriye krizinde irade gösterip, çözüm üretemeyen BM, yine korku verdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Suriye’deki krizle ilgili karışık mesajlarıyla sorunun çözümünde ve karar almada irade gösteremeyen Birleşmiş Milletler (BM), konuyu sıcak tutmadaki en son açıklamasını, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin 15. yıldönümünde, Suriye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza koymayan 8 ülkeden biri olması nedeniyle yaptı.

BM Gnenel Sekreter Ban Ki-moon, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Türk diplomat Ahmet Üzümcü’yle birlikte basına yaptığı açıklamada kafa karıştırdı.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin 15. yıldönümü nedeniyle düzenlenen üst düzey toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Ban, Suriye’nin kimyasal silahlarının endişe kaynağı olduğunu belirtirken, hiçbir soru almadan toplantıyı bitirdi.

188 ülkenin BM Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza koyduğunu ancak sözleşmeye imza koymayan 8 ülkeden birinin Suriye olduğunu belirterek, kimyasal tehditin ”hala ciddi bir küresel endişe kaynağı” olduğunu belirten Genel Sekreter Ban, Esad yönetiminin kimyasal silah stoklarının güvenliğini sağlanmada “baş sorumlu” olduğunu söyledi.

Halihazırda, sözleşmeye imza koymayan diğer ülkeler ise, İsrail, Kuzey Kore, Mısır, Somali, Güney Sudan, Myanmar ve Angola’dan oluşuyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Üzümcü’nün, Suriye’nin geçtiğimiz aylarda dış müdahale olması halinde sahip olduğu kimyasal silahları kullanma tehdidinde bulunduğu açıklamayı ima ederek, “Son dönemde sözleşmeye taraf olmayan bir ülkeden kimyasal silah kullanma ihtimalini dile getiren bir açıklama geldi. Bunu esefle karşılamamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

BM Genel Merkezi’nde bakanlar düzeyinde yapılan, BM Genel Sekreri Ban’ın da katıldığı toplantıda konuşan Üzümcü, “Bu gelişmelerden dolayı sözleşmeye katılan 8 devleti ikna etmek için çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız” ifadelerini kullanırken, söz alan, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye’nin ismini zikretmeden İran dahil sözleşmeye taraf olan üyelerin diğer tüm ülkeleri sözleşmeye taraf olmaya davet ettiklerini ifade etti.

Toplantıya bakan düzeyinde katılan bir kaç ülkeden olan Hindistan’ı temsil eden, Dışişleri Bakanı S.M. Krishna, ”Silahsızlanma, Sözleşmenin birincil hedef olduğunu ve bütün kimyasal silahların tamamen imha edilmesine kadar öncelik olarak kalmalıdır” ifadesini kullandı.

Toplantı öncesinde Suriye Dışişleri Bakanı Velide Muallim, Suriye’deki kimyasal silah sorununun ABD hükümetinin bir “buluşu” olduğunu olarak nitelemişti.

Öte yandan toplantıdan sonra Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği, toplantıya katılan delegelere Türkevi’nde bir resepsiyon verdi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.